Metropolita Rio de Janeiro, abp Orani João Tempesta przewodniczył wczoraj w miejscowym kościele Matki Bożej Bolesnej uroczystej Mszy św. dziękczynnej za 270 lat istnienia Wyższego Seminarium Duchownego św. Józefa w tym mieście.
Z tej okazji, w uznaniu zasług dla promowania kultury i kształcenia osób zaangażowanych w życie społeczne, placówka otrzymała medal Pedro Ernesto – najwyższe odznaczenie miejskie. Na liturgię, obok duchowieństwa archidiecezji Rio de Janeiro i kleryków, przybyli licznie członkowie Dzieła Powołań Kapłańskich, grupy wiernych, modlących się o powołania i swoimi ofiarami pomagających w utrzymaniu seminarium.
W czasie Mszy główny celebrans stwierdził, że „seminarium jest sercem archidiecezji i serce to w tej szczególnej chwili bije z radością przeszłości, teraźniejszości i przyszłości”. Zaznaczył, że Seminarium św. Józefa tak naprawdę jest „młodzieńcem mającym 270 lat”. „Jest to wiekowa instytucja, która pozostaje młoda za sprawą tych, którzy nią kierują i ją tworzą” – powiedział metropolita Rio de Janeiro. Dodał, że kultura miasta bardzo wiele zawdzięcza tej instytucji.
Miasto São Sebastião do Rio de Janeiro (Świętego Sebastiana znad Rzeki Styczniowej) powstało 1 marca 1565 r., ale już w 10 lat później Grzegorz XIII wyjął je spod jurysdykcji biskupa Bahia, tworząc 19 lipca 1575 prałaturę św. Sebastiana. Po dalszych stu latach – 16 listopada 1676 r. Innocenty XI podniósł prałaturę do rangi diecezji a jej pierwszym biskupem był w latach 1680-1700 José de Barros Alarcão. Seminarium św. Józefa w Rio de Janeiro utworzył 5 września 1739 bp Antônio de Guadalupe. Dotychczas wykształciło ono wielu księży i 26 biskupów. Obecnie kształci się w nim ponad 100 kleryków.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.