Metropolita Rio de Janeiro, abp Orani João Tempesta przewodniczył wczoraj w miejscowym kościele Matki Bożej Bolesnej uroczystej Mszy św. dziękczynnej za 270 lat istnienia Wyższego Seminarium Duchownego św. Józefa w tym mieście.
Z tej okazji, w uznaniu zasług dla promowania kultury i kształcenia osób zaangażowanych w życie społeczne, placówka otrzymała medal Pedro Ernesto – najwyższe odznaczenie miejskie. Na liturgię, obok duchowieństwa archidiecezji Rio de Janeiro i kleryków, przybyli licznie członkowie Dzieła Powołań Kapłańskich, grupy wiernych, modlących się o powołania i swoimi ofiarami pomagających w utrzymaniu seminarium.
W czasie Mszy główny celebrans stwierdził, że „seminarium jest sercem archidiecezji i serce to w tej szczególnej chwili bije z radością przeszłości, teraźniejszości i przyszłości”. Zaznaczył, że Seminarium św. Józefa tak naprawdę jest „młodzieńcem mającym 270 lat”. „Jest to wiekowa instytucja, która pozostaje młoda za sprawą tych, którzy nią kierują i ją tworzą” – powiedział metropolita Rio de Janeiro. Dodał, że kultura miasta bardzo wiele zawdzięcza tej instytucji.
Miasto São Sebastião do Rio de Janeiro (Świętego Sebastiana znad Rzeki Styczniowej) powstało 1 marca 1565 r., ale już w 10 lat później Grzegorz XIII wyjął je spod jurysdykcji biskupa Bahia, tworząc 19 lipca 1575 prałaturę św. Sebastiana. Po dalszych stu latach – 16 listopada 1676 r. Innocenty XI podniósł prałaturę do rangi diecezji a jej pierwszym biskupem był w latach 1680-1700 José de Barros Alarcão. Seminarium św. Józefa w Rio de Janeiro utworzył 5 września 1739 bp Antônio de Guadalupe. Dotychczas wykształciło ono wielu księży i 26 biskupów. Obecnie kształci się w nim ponad 100 kleryków.
Usługa "Podpisz dokument" przeprowadza użytkownika przez cały proces krok po kroku.
25 lutego od 2011 roku obchodzony jest jako Dzień Sowieckiej Okupacji Gruzji.
Większość członków nielegalnych stowarzyszeń stanowią jednak osoby urodzone po wojnie.