Na łamach „Dziennika Polskiego” kard. Stanisław Dziwisz wspomina Modlitwę o Pokój 27 października 1986 roku w Asyżu.
Jak podkreśla metropolita krakowski rozpoczęty wczoraj w Krakowie Międzynarodowy Kongres dla Pokoju to podjęcie spuścizny Jana Pawła II, który zapoczątkował tego typu ekumeniczne spotkania.
– Uderzające było to, że na zaproszenie Ojca Świętego Jana Pawła II odpowiedzieli przedstawiciele wszystkich religii świata. To był znak, że świat potrzebuje jedności, a jedność prowadzi do Boga. Jedność osiąga się poprzez dialog. Dialog pomiędzy religiami został zapoczątkowany w Asyżu w 1986 roku, gdzie zjechali religijni przywódcy, żeby się modlić o pokój. Nie była to modlitwa wspólna, ale we własnych grupach. Znaczący był sam fakt, iż z różnych stron świata przybyli oni do Asyżu. Jak mówił Ojciec Święty, to był „znak wspólnej drogi, którą ludzkość winna kroczyć zgodnie ze swoim powołaniem”. Ten dzień spędziliśmy wszyscy na pokucie. Był post, tylko ci, którzy naprawdę tego potrzebowali, mogli posilić się chlebem i wodą. To samo chcemy powtórzyć jutro, pielgrzymka do Auschwitz będzie również pokutą na wspomnienie 70-lecia wybuchu wojny. Będziemy się tam modlić o to, żeby ta straszna historia już nigdy się nie powtórzyła - mówi metropolita krakowski.
W rozmowie pada też pytanie o wyniesienie na ołtarze Jana Pawła II. - Proces beatyfikacji postępuje spokojnie. My w Krakowie czekamy i modlimy się. Mamy zaufanie do Ojca Świętego Benedykta XVI, że będzie wiedział, kiedy i jak. Dla nas ważne jest, by ten proces został dobrze przeprowadzony - mówi kard. Dziwisz.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.