Na ŚDM 800 szpitalnych łóżek

Około 800 łóżek, w tym 106 na oddziałach intensywnej terapii, będzie przygotowanych w 23 małopolskich szpitalach.

Poinformował dziś o tym wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz opowiadając dziennikarzom o stanie przygotować służby zdrowia do ewentualnego przyjęcia uczestników Światowych Dni Młodzieży. W razie potrzeby liczba łóżek zostanie zwiększona.

Jak przekonywał M. Tombarkiewicz, służby ratownicze są dobrze przygotowane do ŚDM, a on sam jest spokojny, jeśli chodzi o przygotowanie medyczne i stan gotowości na ostatni tydzień lipca.

- Mamy wszystkie procedury i w najbliższym czasie zostanie powołany sztab, w którym wszystkie służby będą uczyły się współpracy ze sobą, bo procedury poszczególnych służb muszą ze sobą współdziałać - mówił podczas spotkania w krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II. To właśnie tam - w razie potrzeby - będą przyjmowani m.in. VIP-y, czyli najważniejsze osoby uczestniczące w ŚDM. Zarezerwowanych jest tam w sumie 55 miejsc, w tym 10 na oddziale intensywnej opieki medycznej oraz 6 na oddziale zakaźnym dla dzieci.

- Izba przyjęć będzie mieć podwójną obsadę. Mamy przygotowane sale operacyjne, których w tym budynku jest 10, dysponujemy też miejscami na intensywnej terapii - tłumaczyła Anna Prokop-Staszecka, dyrektor szpitala dodając, że jest on gotowy na przyjęcie dodatkowych pacjentów, i że nie należy się obawiać, że ktoś z Małopolski potrzebujący w czasie ŚDM pomocy jej nie uzyska.

M. Tombarkiewicz przypomniał również, że na podstawie specustawy dot. ŚDM, na zabezpieczenie medyczne tego wydarzenia przeznaczone zostały z rezerwy ogólnej budżetu państwa 24 mln zł.

Na spotkaniu w szpitalu JPII był także obecny wojewoda małopolski Józef Pilch, który poinformował, że w przyszłym tygodniu powoła sztab odpowiedzialny za koordynację pomocy medycznej podczas ŚDM, złożony z m.in. z przedstawicieli służb medycznych, policji, wojska i straży pożarnej. Zapewnił też, że obsługa pielgrzymów nie sprawi, że ucierpi w tym czasie ktoś z mieszkańców Małopolski. - Szpitale pracują normalnie i pacjenci będą przyjmowani - mówił.

Robert Gałązkowski, dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego tłumaczył z kolei, że w trakcie ŚDM w Małopolsce stacjonować będzie pięć lotniczych zespołów ratunkowych gotowych do udzielania świadczeń, a dyżury będzie pełniło sześć kolejnych zespołów dostępnych w sytuacjach nadzwyczajnych. Ich maksymalny czas dotarcia na miejsce to 70 min.

- Mamy też do dyspozycji 20 kartek czterostanowiskowych, które mogą być wykorzystane do ewakuacji. 10 z nich na 28 lipca będzie przemieszczonych w okolice Jasnej Góry, podobnie jak dwa śmigłowce, które od godz. 7 do 17 będą stacjonowały na lotnisku pod Częstochową, a wieczorem wrócą do Krakowa - wyjaśniał R. Gałązkowski opowiadając o zaangażowaniu wojska w zabezpieczenie ŚDM.

W sytuacji nadzwyczajnej, gdy wyczerpią się możliwości krakowskich i małopolskich szpitali pod kątem zabezpieczenia pacjentów w stanie ciężkim, wymagających intensywnej terapii medycznej lub specjalistycznego leczenia, będzie możliwe uruchomienie tzw. mostu powietrznego i przewiezienie pacjentów do szpitali w innych województwach.

Warto dodać, że podczas ŚDM na Błoniach stanie 10 namiotów medycznych, na Campus Misericordiae będzie ich 17, a w Łagiewnikach stanie jeden namiot.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
0°C Środa
noc
2°C Środa
rano
3°C Środa
dzień
4°C Środa
wieczór
wiecej »