Jeszcze w tym roku Kielce zamierzają złożyć wniosek o zezwolenie na budowę Regionalnego Portu Lotniczego w Obicach, by na wiosnę przyszłego roku rozpocząć niwelowanie terenu przeznaczonego pod inwestycję - zapowiada prezes zarządu spółki Port Lotniczy Kielce Teresa Seruga.
Gotowy jest już przygotowany przez Konsorcjum Polconsult & APA Kuryłowicz & Associates raport z zakresu ochrony środowiska oraz projekt architektoniczno-przestrzenny portu lotniczego i koncepcja jego zagospodarowania. Na ukończeniu jest projekt budowlany makroniwelacji terenu lotniska - poinformowała w środę PAP szefowa spółki.
Urząd Lotnictwa Cywilnego (ULC) wydał na początku września promesę zezwalającą na założenie Regionalnego Portu Lotniczego w Obicach. Zaświadcza ona, że nie ma żadnych przeszkód prawnych dla budowy lotniska koło Kielc, jeśli chodzi o korytarze powietrzne i ruch samolotów. Dokument jest ważny do końca grudnia 2013 roku.
W opinii prezydenta Kielc Wojciecha Lubawskiego, uzyskanie promesy ULC to milowy krok, otwierający perspektywę powstania lotniska Obice za 4-5 lat.
Wśród potencjalnych partnerów do sfinansowania budowy portu są zainteresowani przedsięwzięciem inwestorzy z Azji, USA, Kanady, Izraela, a także jeden oferent niemiecki.
Miasto chce jednak samodzielnie wykonać prace przygotowawcze; m.in. ma przemieścić kilkanaście mln metrów sześc. ziemi w ramach niwelacji, by za swój aport w postaci wyrównanego terenu Kielce objęły w przyszłym partnerstwie inwestycyjnym około 30 proc. akcji - planuje prezydent.
W pierwszym etapie inwestycji powstanie miniterminal, który ma zapewnić obsługę 300 tys. pasażerów rocznie. Terminal docelowy miałby obsługiwać 1,5 mln osób. Plan zagospodarowania przestrzennego terenu, na którym ma powstać port oraz jego zaplecze, obejmuje prawie dwa tysiące hektarów ziemi w gminach Chmielnik i Morawica.
Powołana przez władze miasta spółka akcyjna Port Lotniczy jest właścicielem ponad 450 ha gruntu. Potrzebuje jeszcze około 50 ha, które przejmie na podstawie Ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie lotniska użytku publicznego.
Kielce zabiegały o 39 mln euro unijnego dofinansowania budowy lotniska dla regionu świętokrzyskiego. KE odmówiła wsparcia dla tego przedsięwzięcia, argumentując, że rokuje ono słabe nadzieje na rentowność. Władze miasta są przeciwnego zdania.
W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.