Wolność religijna i prawo do edukacji musi się wyrażać w możliwości swobodnego wyboru szkoły oraz w nauczaniu religii w szkołach publicznych zgodnie z przekonaniami religijnymi rodziców. Przypomina o tym list Kongregacji Edukacji Katolickiej do przewodniczących konferencji episkopatów.
Watykańska dykasteria zauważa, że dziś często się dyskutuje o nauczaniu religii w szkole, a także wprowadza się w tym zakresie nowe regulacje prawne. Niekiedy dążą one do marginalizacji tego przedmiotu bądź do zastąpienia go zajęciami z etyki czy religioznawstwa. Porównawcza i bezstronna prezentacja różnych religii jest podyktowana względami ideologicznymi i w praktyce prowadzi uczniów do relatywizmu bądź do obojętności religijnej – zauważa watykański dokument.
List Kongregacji Edukacji Katolickiej przypomina, że zadaniem szkoły jest formacja integralna, a to oznacza, że nie może w niej zabraknąć wymiaru duchowego i moralnego. Jednakże to rodzice są podstawowymi wychowawcami swych dzieci i dlatego powinno się uszanować ich przekonania. W dokumencie jest również mowa o szkołach katolickich. Ich związek z Kościołem hierarchicznym ma gwarantować katolicką tożsamość. Są one otwarte także na niekatolików, którzy podzielają i szanują katolicką wizję oświaty. Powinny one uszanować wolność religijną swych uczniów. Nie może to jednak ograniczać prawa i obowiązku Kościoła, by publicznie głosić swą wiarę – czytamy w liście watykańskiej dykasterii.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.