Iran przeciwny broni masowej zagłady

Iran jest przeciwny wytwarzaniu broni masowej zagłady, w tym broni nuklearnej - oświadczył w sobotę nowy minister obrony tego kraju Ahmad Vahidi.

"Wytwarzanie broni masowej zagłady uważamy za sprzeczne z naszymi zasadami religijnymi, humanistycznymi i narodowymi" - powiedział minister cytowany przez agencję prasową Fars.

"Nigdy nie mieliśmy i nie wytwarzamy broni nuklearnej, która zapisana jest w naszym programie" - dodał szef irańskiego resortu obrony.

W piątek amerykański Departament Stanu poinformował, że USA i ich partnerzy w tzw. grupie 5+1 (stali członkowie Rady Bezpieczeństwa ONZ i Niemcy) postanowili zaakceptować irańską ofertę rozmów, nawet jeśli Teheran wyklucza dyskutowanie o kluczowych kwestiach nuklearnych.

Rzecznik Departamentu Stanu P.J. Crowley powiedział, że jeśli do rozmów dojdzie, USA tak czy inaczej podniosą kwestie nuklearne. Dodał, że chociaż przedstawione w środę przez Teheran propozycje "są rozczarowujące", to jednak "stanowią szansę rozpoczęcia bezpośredniego dialogu".

W sprawie chęci nawiązania dialogu z Iranem wypowiedział się również w piątek szef unijnej dyplomacji Javier Solana. Oświadczył, że grupa 5+1 chce negocjować z Iranem w celu rozwiania obaw wspólnoty międzynarodowej, dotyczących jego programu nuklearnego, "tak szybko, jak tylko będzie to możliwe".

Prezydent USA Barack Obama dał Iranowi czas do końca września na rozpoczęcie rozmów o programie atomowym, grożąc zaostrzeniem sankcji wobec tego kraju.

Kraje zachodnie podejrzewają, że irański program nuklearny ma na celu zdobycie broni atomowej, podczas gdy Teheran utrzymuje, że ma on charakter wyłącznie pokojowy.

Prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad zapowiada, że Teheran jest gotowy do sprawiedliwego i logicznego dialogu ze światowymi potęgami, ale nie porzuci swojego programu nuklearnego. Mówił też w tym tygodniu, że pakiet propozycji nowych rozmów dotyczy współpracy przy "pokojowym wykorzystywaniu czystej energii atomowej", dostępnej dla wszystkich krajów, i zapobiegania rozprzestrzenianiu broni jądrowej.

Ahmadineżad podkreśla, że jego kraj będzie kontynuował prace związane z programem atomowym i nigdy nie będzie negocjował w sprawie swoich "oczywistych praw".

W zeszłym tygodniu parlament zatwierdził Ahmada Vahidiego na stanowisku ministra obrony i logistyki sił zbrojnych. Vahidi jest poszukiwany przez Interpol za domniemany udział w zamachu w Buenos Aires w 1994 roku, gdzie zginęło 85 osób, a 300 zostało rannych.

W czasie ataku zniszczony został budynek, w którym mieściło się Izraelickie Stowarzyszenie Argentyny (AMIA) oraz wiele innych stowarzyszeń i organizacji żydowskich. Był to najbardziej krwawy zamach terrorystyczny w Argentynie, a zarazem najbardziej morderczy atak na instytucje żydowskie poza granicami Izraela od II wojny światowej - przypomina BBC na swych stronach internetowych.

Od 2007 roku agencja rozsyła za Vahidim tzw. czerwony list gończy ("czerwony" oznacza poszukiwanie w celu aresztowania i ekstradycji - PAP).

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  17°C Wtorek
  dzień
  18°C Wtorek
  wieczór
  14°C Środa
  noc
  9°C Środa
  rano
  wiecej »