Trzeba zwiększyć wysiłki w celu promowania spójności społecznej oraz wprowadzić płacę minimalną we wszystkich krajach UE - uznali uczestnicy Forum Migracyjnego organizowanego przez Caritas Europa.
Spotkanie, które odbyło się w Ośrodku Edukacyjno-Charytatywnym Emaus w Turnie koło Białobrzegów, prowadzonym przez Caritas Diecezji Radomskiej, zgromadziło blisko 60 ekspertów ds. migracji m.in. z Austrii, Niemiec, Mołdawii, Włoch, Hiszpanii, Ukrainy, Bułgarii i Polski. Z wynikami Forum zostaną zapoznani parlamentarzyści europejscy oraz Rada Europy.
Polska pierwszy raz gościła uczestników Forum Migracyjnego. Wiele dyskutowano o ochronie praw pracowników migrujących w Europie. Przedstawiono również najważniejsze kwestie i wyzwania związane z migracją zarobkową. Ks. Erny Gillen, prezydent Caritas Europa wezwał do wprowadzenia płacy minimalnej we wszystkich krajach UE, w celu wprowadzenia sprawiedliwości społecznej. - Ta kwestia jest pilnym wyzwaniem, bowiem tacy pracownicy są najbardziej wykorzystywani, tym bardziej, że mamy teraz do czynienia z globalnym kryzysem ekonomicznym. Pracownicy Caritas są w stałym kontakcie z tymi osobami, którzy stają się coraz biedniejsi. Z naszymi postulatami chcemy dotrzeć do osób kształtujących politykę w Europie, dzięki naszej strukturze możemy politykom przedstawić prawdziwy obraz rzeczywistości - powiedział ks. Gillen.
W Forum uczestniczył także William Somerville z Migration Policy Instytute w Waszyngtonie. Zauważył, że globalny kryzys gospodarczy najbardziej uderza właśnie w migrantów. Podkreślił również, że w społeczeństwach wzrastają ksenofobiczne reakcje związane z konkurencją na rynku pracy i mniejszą ilością dostępnych miejsc pracy. Zauważył też, że w społeczeństwach europejskich odczuwamy wzrost przestępstw z nienawiści. - Imigranci są ofiarami dyskryminacji i wykluczenia społecznego - powiedział William Somerville.
Dyrektor Caritas Polska ks. prałat Marian Subocz zgodził się z opiniami, że trzeba podjąć wysiłek w celu promowania spójności społecznej. - Wszyscy ludzie, którzy opuścili swoje kraje w poszukiwaniu pracy, powinni posiadać pełne prawa i być odpowiednio wynagradzani. My, jako Polacy, od wieków szukaliśmy pracy w wielu krajach, wiemy jakie to są wyrzeczenia, dlatego powinniśmy zwrócić uwagę na ludzi, którzy do nas przyjeżdżają - powiedział ks. Subocz.
Caritas Europa z siedzibą w Brukseli zrzesza 48 organizacji działających w 44 krajach europejskich. Swoje działania koncentruje na sprawach ubóstwa i nierówności społecznej, migracji i uchodźstwa, zarówno w krajach Unii Europejskiej, jak i poza jej granicami. Caritas Europa wspiera akcje pomocy humanitarnej realizowane przez Caritas na arenie międzynarodowej.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.
W walkę z żywiołem z ziemi i powietrza było zaangażowanych setki strażaków.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.