"Największe znaczenie ma życie duchowe"

Na pierwszeństwo życia duchowego w posłudze biskupiej wskazał Benedykt XVI przyjmując dziś w swej podrzymskiej rezydencji w Castel Gandolfo uczestników dorocznego spotkania biskupów, konsekrowanych w ostatnich 12 miesiącach. Jest on organizowany już od lat przez kongregacje ds. biskupów i Kościołów Wschodnich, na czele z ich prefektami, kardynałami Giovannim Battistą Re i Leonardo Sandrim.

W przemówieniu do przybyłych papież nawiązał do trwającego Roku Kapłańskiego z okazji 150. rocznicy śmierci św. Jana Marii Vianneya, proboszcza z Ars, po czym podkreślił, że “jednym z zasadniczych zadań biskupa jest pomagać kapłanom, przykładem i braterskim wsparciem, by pozostawali wierni swemu powołaniu i z entuzjazmem i miłością pracowali w winnicy Pańskiej”.

Benedykt XVI przypomniał co na ten temat pisał w adhortacji apostolskiej Pastores gregis Jan Paweł II, zwracając uwagę, gest wyświęcanego kapłana złożenia rąk w ręce biskupa "jest wiążący dla nich obu: kapłana i biskupa", po czym zacytował jej fragment: "Biskup będzie więc starał się być dla swoich kapłanów ojcem i bratem, który miłuje ich, słucha, przyjmuje, poprawia, pociesza, stara się z nimi współpracować oraz, w miarę możliwości, zabiega o ich dobro na płaszczyźnie ludzkiej, duchowej, kapłańskiej i ekonomicznej".

Największe znaczenie dla nich obu - dodał papież - ma życie duchowe, ponieważ "misja kapłana, a tym bardziej biskupa, pociąga dziś za sobą ogrom pracy, która zaczyna pochłaniać go stale i całkowicie". - Trudności narastają a zadań przybywa, również dlatego, że stajemy w obliczu nowych realiów i rosnących wymogów duszpasterskich. Jednakże troska o codzienne problemy i inicjatywy mające na celu prowadzenie ludzi drogą Boga nie mogą nigdy odwodzić nas od głębokiej i osobistej więzi z Chrystusem. Pozostawanie do dyspozycji ludzi nie może osłabić czy przesłonić dyspozycyjności wobec Pana. Czas, jaki kapłan i biskup poświęcają Bogu na modlitwie jest zawsze czasem najlepiej spożytkowanym, albowiem modlitwa jest duszą pracy duszpasterskiej, sokiem życiodajnym, przynoszącym jej siłę, jest wsparciem w momentach niepewności i zniechęcenia, niewyczerpanym źródłem misyjnego zapału oraz braterskiej miłości do wszystkich - wskazał Benedykt XVI.

Papież przypomniał, że w centrum życia kapłańskiego znajduje się zawsze Eucharystia, wspomniał też o znaczeniu Liturgii Godzin, lectio divina i różańca, czego przykład dał także Proboszcz z Ars.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
2°C Niedziela
rano
3°C Niedziela
dzień
3°C Niedziela
wieczór
3°C Poniedziałek
noc
wiecej »