Na pierwszeństwo życia duchowego w posłudze biskupiej wskazał Benedykt XVI przyjmując dziś w swej podrzymskiej rezydencji w Castel Gandolfo uczestników dorocznego spotkania biskupów, konsekrowanych w ostatnich 12 miesiącach. Jest on organizowany już od lat przez kongregacje ds. biskupów i Kościołów Wschodnich, na czele z ich prefektami, kardynałami Giovannim Battistą Re i Leonardo Sandrim.
W przemówieniu do przybyłych papież nawiązał do trwającego Roku Kapłańskiego z okazji 150. rocznicy śmierci św. Jana Marii Vianneya, proboszcza z Ars, po czym podkreślił, że “jednym z zasadniczych zadań biskupa jest pomagać kapłanom, przykładem i braterskim wsparciem, by pozostawali wierni swemu powołaniu i z entuzjazmem i miłością pracowali w winnicy Pańskiej”.
Benedykt XVI przypomniał co na ten temat pisał w adhortacji apostolskiej Pastores gregis Jan Paweł II, zwracając uwagę, gest wyświęcanego kapłana złożenia rąk w ręce biskupa "jest wiążący dla nich obu: kapłana i biskupa", po czym zacytował jej fragment: "Biskup będzie więc starał się być dla swoich kapłanów ojcem i bratem, który miłuje ich, słucha, przyjmuje, poprawia, pociesza, stara się z nimi współpracować oraz, w miarę możliwości, zabiega o ich dobro na płaszczyźnie ludzkiej, duchowej, kapłańskiej i ekonomicznej".
Największe znaczenie dla nich obu - dodał papież - ma życie duchowe, ponieważ "misja kapłana, a tym bardziej biskupa, pociąga dziś za sobą ogrom pracy, która zaczyna pochłaniać go stale i całkowicie". - Trudności narastają a zadań przybywa, również dlatego, że stajemy w obliczu nowych realiów i rosnących wymogów duszpasterskich. Jednakże troska o codzienne problemy i inicjatywy mające na celu prowadzenie ludzi drogą Boga nie mogą nigdy odwodzić nas od głębokiej i osobistej więzi z Chrystusem. Pozostawanie do dyspozycji ludzi nie może osłabić czy przesłonić dyspozycyjności wobec Pana. Czas, jaki kapłan i biskup poświęcają Bogu na modlitwie jest zawsze czasem najlepiej spożytkowanym, albowiem modlitwa jest duszą pracy duszpasterskiej, sokiem życiodajnym, przynoszącym jej siłę, jest wsparciem w momentach niepewności i zniechęcenia, niewyczerpanym źródłem misyjnego zapału oraz braterskiej miłości do wszystkich - wskazał Benedykt XVI.
Papież przypomniał, że w centrum życia kapłańskiego znajduje się zawsze Eucharystia, wspomniał też o znaczeniu Liturgii Godzin, lectio divina i różańca, czego przykład dał także Proboszcz z Ars.
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.
W kościołach ustawiane są choinki, ale nie ma szopek czy żłóbka.