W Paryżu powstała Akademia Katolicka, ośrodek intelektualny mający wpływać na większą obecność myśli chrześcijańskiej w życiu społecznym - informują w środę media. Członkami Akademii są świeccy i duchowni teologowie, naukowcy, filozofowie i artyści.
Jak pisze francuski dziennik "Le Figaro", wstępne posiedzenie nowej instytucji odbyło się we wtorek w paryskim College des Bernardins. Niezależna od francuskiego episkopatu Akademia Katolicka ma liczyć docelowo 70 członków - intelektualistów, przede wszystkim świeckich, w mniejszym stopniu duchownych. Jej wsparcie zadeklarowało już 18 instytucji, w tym paryski Instytut Katolicki. Powstały ośrodek wzoruje się na niemieckiej Akademii Katolickiej w Moguncji.
Jak podkreślają jej twórcy, francuska Akademia ma - oprócz organizowania licznych sesji naukowych - zabierać głos w debatach ważnych dla społeczeństwa, by wnosić do nich chrześcijański punkt widzenia.
Główny fundator Akademii, teolog i filozof ks. Philippe Capelle, zaznacza, że rolą tej instytucji nie będzie "katolicki lobbing" czy działalność polityczna. W jego opinii, zadaniem instytucji ma być "ośmielanie katolickich intelektualistów do większej obecności w życiu publicznym". Jak zapewnił ks. Capelle w rozmowie z dziennikiem katolickim "La Croix", udział w debatach Akademii Katolickiej "będzie otwarty dla wyznawców wszystkich religii i osób niewierzących".
Członkami nowej instytucji są m.in. trzej francuscy biskupi, filozof Remi Brague i były publicysta "Le Monde" Henri Tincq.
Siedzibą Akademii Katolickiej jest odnowione niedawno paryskie College des Bernardins, gdzie w czasie ostatniej pielgrzymki do Francji spotkał się z intelektualistami papież Benedykt XVI.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.