Rzecznik praw obywatelskich Janusz Kochanowski domaga się uregulowania dostępu do nieodpłatnej pomocy prawnej dla osób ubogich. Wystąpił w tej sprawie do ministra sprawiedliwości Andrzeja Czumy.
RPO chce stworzenia "nowego, spójnego, przejrzystego i sprawiedliwego systemu, który zagwarantowałby efektywne korzystanie z konstytucyjnego prawa do sądu wszystkim obywatelom, bez względu na stopień ich zamożności". W piśmie wystosowanym w środę do ministra, rzecznik przypomina, że w tej sprawie koresponduje z resortem sprawiedliwości od ponad pięciu lat.
"Mimo że w powszechnej ocenie - podzielanej też przez kolejne rządy, niezależnie od ich politycznych opcji - powyższa sprawa miała zawsze charakter priorytetowy, od lat nie może zostać prawidłowo unormowana, co budzi poważne zaniepokojenie" - napisał Kochanowski.
W jego opinii należytą ochronę najuboższym zagwarantuje jedynie kompleksowa reforma systemu udzielania pomocy prawnej, obejmująca wszystkie elementy systemu, a zarówno udzielanie pomocy na etapie przedsądowym (nieunormowane obecnie), jak i zwalnianie z opłat sądowych, a także świadczenie pomocy na etapie postępowania sądowego w postaci zastępstwa procesowego.
RPO poprosił Czumę o udzielenie informacji na temat "kalendarium prac Rady Ministrów nad założeniami (projektem) stosownej ustawy, a także, czy przewidywane są konsultacje społeczne z zainteresowanymi środowiskami". Rzecznik chciałby się także dowiedzieć, kiedy można oczekiwać przyjęcia projektów oraz skierowania stosownych wniosków pod obrady Sejmu.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.