Rzecznik praw obywatelskich Janusz Kochanowski domaga się uregulowania dostępu do nieodpłatnej pomocy prawnej dla osób ubogich. Wystąpił w tej sprawie do ministra sprawiedliwości Andrzeja Czumy.
RPO chce stworzenia "nowego, spójnego, przejrzystego i sprawiedliwego systemu, który zagwarantowałby efektywne korzystanie z konstytucyjnego prawa do sądu wszystkim obywatelom, bez względu na stopień ich zamożności". W piśmie wystosowanym w środę do ministra, rzecznik przypomina, że w tej sprawie koresponduje z resortem sprawiedliwości od ponad pięciu lat.
"Mimo że w powszechnej ocenie - podzielanej też przez kolejne rządy, niezależnie od ich politycznych opcji - powyższa sprawa miała zawsze charakter priorytetowy, od lat nie może zostać prawidłowo unormowana, co budzi poważne zaniepokojenie" - napisał Kochanowski.
W jego opinii należytą ochronę najuboższym zagwarantuje jedynie kompleksowa reforma systemu udzielania pomocy prawnej, obejmująca wszystkie elementy systemu, a zarówno udzielanie pomocy na etapie przedsądowym (nieunormowane obecnie), jak i zwalnianie z opłat sądowych, a także świadczenie pomocy na etapie postępowania sądowego w postaci zastępstwa procesowego.
RPO poprosił Czumę o udzielenie informacji na temat "kalendarium prac Rady Ministrów nad założeniami (projektem) stosownej ustawy, a także, czy przewidywane są konsultacje społeczne z zainteresowanymi środowiskami". Rzecznik chciałby się także dowiedzieć, kiedy można oczekiwać przyjęcia projektów oraz skierowania stosownych wniosków pod obrady Sejmu.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.