MFW obniżył przewidywane straty

O 600 miliardów dolarów, do 3,4 biliona, obniżył w środę Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) przewidywania dotyczące strat spowodowanych przez kryzys finansowy w ciągu trzech lat, do roku 2010. Decyzję podjęto w związku z tym, że światowa gospodarka rozwija się szybciej niż wcześniej się spodziewano.

Organizacja ostrzegła jednak, że jeśli poprawa sytuacji doprowadzi do samozadowolenia, spowoduje to ryzyko, że długoterminowe reformy systemu finansowego utracą impet.

W swoim półrocznym raporcie na temat stabilności finansowej, zaprezentowanym w Stambule, Fundusz stwierdził, że ograniczyć straty pomogły wspólne działania rządów i banków centralnych oraz pierwsze oznaki poprawy sytuacji w gospodarce światowej.

"Zagrożenia systemowe zostały istotnie zredukowane dzięki bezprecedensowym działaniom politycznym i pojawiającym się oznakom poprawy w rzeczywistej gospodarce - napisano w raporcie. - Rośnie przekonanie, że światowa gospodarka pokonała zakręt, co wspiera poprawę na rynkach finansowych"

Kierownictwo MFW podkreśla, że konferencja w Stambule, na której zaprezentowano raport, odbywa się nieco ponad rok po bankructwie amerykańskiego banku inwestycyjnego Lehman Brothers, które rozpoczęło najostrzejszy etap światowego kryzysu finansowego i gospodarczego.

"Na szczęście sytuacja dziś jest zdecydowanie inna - uważa dyrektor wydziału rynków walutowych i kapitałowych MFW Jose Vinals. - Jesteśmy na drodze do odbudowy, ale nie oznacza to, że ryzyko zniknęło".

Vinals dodaje, że bilanse banków zostały ustabilizowane, jednak wciąż potrzeba kapitału, by zabezpieczyć system finansowy.

W ciągu ostatnich lat rządy na całym świecie wspierały banki finansowo i pobudzały swoje gospodarki zwiększając wydatki. Jednocześnie banki centralne zmniejszały stopy procentowe, co powodowało napływ taniego pieniądza do systemu finansowego. Miało to na celu przywrócenie płynności systemów finansowych.

Wzrost pewności w światowej gospodarce jest najlepiej widoczny na giełdach, które zazwyczaj wyprzedzają trendy gospodarcze o sześć do dziewięciu miesięcy. Większość głównych światowych indeksów jest obecnie na plusie.

Recesja oficjalnie skończyła się już we Francji, Niemczech i Japonii, jednak minie wiele lat zanim odbudowana zostanie poprzednia wydajność tych gospodarek.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
5°C Środa
wieczór
7°C Czwartek
noc
6°C Czwartek
rano
6°C Czwartek
dzień
wiecej »