Wyboru dokonano w piątek w Kopenhadze podczas 121. sesji Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. W trzeciej i ostatniej turze Rio de Janeiro pokonało Madryt. Wcześniej z rywalizacji odpadły Chicago i Tokio. Rio de Janeiro będzie pierwszym miastem w Ameryce Południowej, które zorganizuje igrzyska olimpijskie.
Rio jest także siedzibą wielu potężnych firm, prywatnych i państwowych, w tym Petrobras, eksploatującej odkryte złoża roponośne w Campos Basin, Eletrobras...
Rio zajmuje drugie miejsce w kraju pod względem produkcji przemysłowej i jest drugim centrum finansowym Brazylii. W mieście produkuje się żywność, chemikalia, produkty farmaceutyczne, metalowe, statki, tekstylia i meble. Ma też silny sektor usługowy i bankowy z centrum giełdowym. Poważnym działem gospodarki Rio jest turystyka i przemysł rozrywkowy.
W Rio działają takie giganty instytucji medialnych jak TV Globo (złożone z połączonych firm: Globosat, Globo News, SportTv, Telecine, TVBrazil), a poza tym NET, Sky and Way Brazil. W Rio ukazują się gazety: Jornal do Brasil, O Globo, O Dia, Business Rio.
Rio ma dwie linie metra (Metro Rio), liczące 42 km i 32 stacje. W planach jest zbudowanie linii do Niteroi i Sao Goncalo oraz podwodnego tunelu pod Zatoką Guanabara, który ma wspomóc komunikację promową. Pierwsza linia metra prowadzi z Cantagalo w Copacabanie do Saens Pena w Tijuca. Druga łączy Estacio w centrum Rio z Pavuna, w północnej części miasta. Atrakcją dla turystów jest stara linia tramwajowa Santa Teresa Historic Tramway (zwana po prostu bondinho), zainaugurowana już w 1891 r. Część trasy prowadzi po malowniczym... akwedukcie.
W ramach przygotowań do XV Igrzysk Panamerykańskich 2007 r. Rio wybudowało nowy stadion - Estadio Olimpico Joao Havelange (Havelange to wieloletni prezydent FIFA i członek MKOl) o pojemności 45 000 miejsc. Właścicielem stadionu jest miasto, ale wydzierżawiono go na 20 lat klubowi Botafogo de Futebol e Regatas. Igrzyska zakończyły się sukcesem organizacyjnym. Miasto dysponuje też wielofunkcyjną halą - HSBC Arena (15 000 miejsc).
W latach 1978-1990 w Rio, a dokładnie w Jacarepagua, odbywały się wyścigi Formuły 1 o Grand Prix Brazylii. Plaże Rio to idealne miejsce do rozgrywania MŚ w siatkówce plażowej. Od 1985 do 2001 r. najlepsi surferzy świata spotykali się w mistrzostwach WCT/WQS. Wiosną w Rio trwa coroczny turniej tenisowy - Rio Championships Cup.
Ale sportem numer 1 Rio, jak całej Brazylii, jest futbol, traktowany niemal jak religia. "Królem" futbolu jest przecież Pele (Edson Arantes do Nascimento), trzykrotny mistrz świata. A drużyna narodowa Brazylii to pięciokrotny mistrz świata.
W mieście działa pięć klubów piłkarskich: America Football Club, Botafogo, Fluminense, Vasco da Gama i Flamengo. Ten ostatni, według ankiety i danych FIFA, ma najwięcej w świecie kibiców.
Inne popularne w Rio sporty to piłka plażowa, siatkówka plażowa, plażowy futbol amerykański, surfing, kitesurfing, wyścigi motocyklowe, walki w stylu jiu-jitsu, żeglarstwo rekreacyjne i wioślarstwo wyczynowe. Najmłodszym sportem, a raczej szczególnym rodzajem sportu, jest połączenie tańca i sztuki walki - capoeira.
Na plażach kwitnie zabawa sportowa, zwana frescobol (lub matkot), rodzaj tenisa plażowego. Mieszkańcy Rio lubią także, a mają ku temu warunki, naturalne i sztuczne, wspinaczki skałkowe. Najlepszym miejscem do sprawdzenia swych umiejętności jest wspinaczka trasami (o skali trudności od 3 do 9) Głowy Cukru (Pao de Acuar). Ze względu na położenie naturalne, strome skały, schodzące wprost do morza, okolice Rio są idealnym miejscem do uprawiania lotniarstwa.
Rio jest jednym z miast, w którym będą rozgrywane mecze piłkarskich mistrzostw świata w 2014 roku, a bardzo prawdopodobne, że także finał imprezy.
Od 1997 roku Warszawa jest jednym z miast bliżniaczych Rio de Janeiro.
W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.