Benedykt XVI zaapelował w niedzielę do wspólnoty międzynarodowej o okazanie solidarności i przyjście z pomocą mieszkańcom krajów, którzy w tych dniach ucierpieli z powodu katastrof naturalnych: trzęsienia ziemi, tsunami, tajfunu i powodzi.
Zwracając się do wiernych podczas spotkania na modlitwie Anioł Pański w Watykanie papież powiedział: "Myśl moja biegnie w tej chwili ku mieszkańcom rejonu Pacyfiku i południowo-wschodniej Azji, dotkniętych w ostatnich dniach przez gwałtowne kataklizmy naturalne: tsunami na Wyspach Samoa i Tonga; tajfunem na Filipinach, który potem objął także Wietnam, Laos i Kambodżę; niszczycielskim trzęsieniem ziemi w Indonezji".
"Katastrofy te spowodowały poważne ofiary w ludziach, licznych zaginionych i pozbawionych bez dachu nad głową oraz znaczne szkody materialne" - mówił Benedykt XVI.
Dodał: "Myślę również o tych, którzy cierpią z powodu powodzi na Sycylii, szczególnie w okolicach Mesyny".
"Wzywam wszystkich, by przyłączyli się do mnie w modlitwie za ofiary i ich najbliższych. Duchowo jestem z ewakuowanymi oraz wszystkimi doświadczonymi tą próbą i proszę Boga o ulgę dla ich cierpień. Apeluję o to, aby nie zabrakło naszym braciom i siostrom naszej solidarności i wsparcia ze strony wspólnoty międzynarodowej"- powiedział.
Po polsku Benedykt XVI pozdrowił franciszkanów. "Wspominając świętego Franciszka, szczególnie pozdrawiam dzisiaj wspólnoty franciszkanów, którzy świętują w Krakowie osiemsetlecie zatwierdzenia reguły zakonnej i ich charyzmatu. Módlcie się ze mną, by wiernie trwali w miłości Chrystusa ubogiego, czystego i posłusznego, niosąc ludziom ewangeliczną radość. Całej rodzinie franciszkańskiej i wam wszystkim z serca błogosławię"- powiedział.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.