Zakończenie obchodów 800-lecia franciszkanów

Metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz podziękował w niedzielę w imieniu polskiego Kościoła franciszkanom za "za bezcenny wkład, jaki wnoszą w nasze codzienne życie".

Od środy w Krakowie trwały obchody 800-lecia reguły franciszkańskiej. W niedzielę zakończyła je msza św., odprawiona przez kardynała w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.

"Znakiem rozpoznawczym waszej duchowości jest ewangeliczne ubóstwo, ewangeliczne braterstwo i ewangeliczna radość. Jak bardzo życie wspólnoty Kościoła byłoby uboższe bez tego znaku" - mówił metropolita krakowski w homilii do franciszkanów.

Jak zaznaczył, w rozbitym, niespokojnym i podzielonym świecie potrzebujemy przekonywającego świadectwa, że braterstwo nie pozostaje pustym słowem, ale ideałem, który można cierpliwie i skutecznie realizować. "Ten ideał wymaga od człowieka, by zapominał o sobie, wyzwalał się z chęci panowania nad innymi oraz z chęci posiadania bogactw, które czynią serce nieczułym i zamkniętym" - mówił Dziwisz.

Według niego, przez całe wieki Franciszkanie uwrażliwiali Kościół na ewangeliczną wartość ubóstwa.

"Wspólnoty osób konsekrowanych, które dokonały świadomego wyboru życia w ubóstwie, czystości i posłuszeństwie, ubogacają życie Kościoła i całego społeczeństwa, stając się laboratoriami autentycznych więzi braterskich, umacniając cywilizację miłości, bezinteresowności i solidarności. Potrzeba nam takich wspólnot. Potrzeba nam takich świadków. Potrzeba nam takich prorockich znaków!" - podkreślił metropolita krakowski.

Polskie obchody 800-lecia reguły franciszkańskiej trwały w Krakowie od środy. W tym czasie zakonnicy przeprowadzili zbiórkę pieniędzy i żywności oraz dyskutowali o swoich doświadczeniach pracy w parafiach, sanktuariach, w Ziemi Świętej, na misjach oraz pracy na rzecz ubogich, dzieci ulicy, ludzi uzależnionych, ekologii.

Odbyła się sesja naukowa poświęcona historii zakonu franciszkanów oraz jego roli w Kościele i w życiu społecznym, a także mecz piłkarski między reprezentacją franciszkanów i krakowskimi oldboyami z drużyn Cracovii, Wisły i Hutnika. Z okazji jubileuszu oo. kapucyni wydali "Franciszkański Kraków", czyli przewodnik po 10 klasztorach franciszkańskich w Małopolsce. Można było też w towarzystwie braci zwiedzić cztery krakowskie klasztory: przy ul. Franciszkańskiej, Loretańskiej, Bernardyńskiej i Reformackiej.

800 lat temu - w 1209 r. św. Franciszek z Asyżu otrzymał od papieża Innocentego III ustne zatwierdzenie reguły zakonnej, czyli zbioru zasad życia dla siebie i współbraci. Z założonego wówczas zakonu wywodzą się m.in: Bracia Mniejsi Konwentualni, Bernardyni, Reformaci, Kapucyni oraz Siostry Klaryski i Franciszkanki.

W Polsce jest dziesięć prowincji franciszkańskich, które liczą ok. 3 tys. braci. Zakonnicy pracują na misjach, a w kraju prowadzą domy pomocy społecznej, hospicja, ośrodki rehabilitacji dla dzieci i młodzieży oraz ośrodek leczenia uzależnień.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  14°C Wtorek
  rano
  22°C Wtorek
  dzień
  23°C Wtorek
  wieczór
  18°C Środa
  noc
  wiecej »