Reklama

Kukiz'15: Nowoczesna wywołuje polityczną awanturę

Klub Kukiz'15 negatywnie ocenia decyzję o zorganizowaniu spotkania delegacji KW tylko z posłami PiS; ale organizowanie przez Nowoczesną dodatkowego spotkania, to próba wywołania politycznej awantury, co może się negatywnie odbić na wizerunku Polski - powiedział poseł Jakub Kulesza.

Reklama

W poniedziałek po południu delegacja Komisji Weneckiej spotkała się z przedstawicielami klubu PiS: Stanisławem Piotrowiczem i Markiem Astem, a - następnie - z posłami opozycji. W nieplanowanym wcześniej spotkaniu uczestniczyły posłanki Nowoczesnej: Kamila Gasiuk-Pihowicz oraz Joanna Scheuring-Wielgus, a także poseł PO Krzysztof Brejza.

Kulesza zaznaczył, że jego ugrupowanie "bardzo negatywnie" odbiera decyzję o zorganizowaniu spotkania przedstawicieli Komisji Weneckiej w parlamencie bez udziału opozycji. Jednak - jak dodał - działania Nowoczesnej mogą wywołać "polityczną awanturę", która może odbić się - jak mówił - "bardzo negatywnie na imieniu Polski za granicą".

"Uważamy, że to jest zły sygnał dla Komisji Weneckiej, dla instytucji europejskich na temat tego, co się dzieje w Polsce" - powiedział rzecznik Kukiz'15. "Obawiamy się, że te działania mogą służyć próbie wywołania ponownej dyskusji na forum Parlamentu Europejskiego, dyskusji na temat sytuacji wewnętrznej Polski" - dodał.

"Apelujemy do posłów Nowoczesnej i posłów PO, by nie zaogniać sytuacji, nie pokazywać naszego kraju w oczach nawet przedstawicieli Komisji Weneckiej w złym świetle" - powiedział Kulesza. Zaznaczył, że Komisja Wenecka wydała już swoją opinię i pokazała Polsce postulaty, do których jednak PiS się nie zastosował.

Kulesza przekonywał, że Kukiz'15 "dobre imię Polski stawia ponad jakimkolwiek interesem partyjnym, ponad wszystkim partyjnymi sporami". "My zrobiliśmy wszystko, co w tej sprawie mogliśmy, tak by nie narażać Polski na złe opinie" - stwierdził. Jako przykład podał zgłoszony przez jego partię projekt zmiany konstytucji.

Delegacja KW składa wizytę w Polsce w poniedziałek i wtorek, w ramach prac nad projektem opinii na temat nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Opinia zostanie następnie przyjęta na plenarnym posiedzeniu Komisji w Wenecji 14 października. Jest to już trzecia opinia KW na temat polskiej ustawy wydana w ciągu siedmiu miesięcy. Wcześniej zajęła się, oprócz TK, także ustawą o policji, która zmienia zasady inwigilacji, i zgłosiła szereg uwag.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
2°C Czwartek
noc
3°C Czwartek
rano
6°C Czwartek
dzień
8°C Czwartek
wieczór
wiecej »

Reklama