Do wszystkich ludzi dobrej woli

Nie chcemy przekonywać przekonanych ani zamykać się w naszym katolickim getcie, dlatego zwracamy się z naszym przesłaniem do wszystkich ludzi dobrej woli – powiedział bp Piotr Jarecki podczas konferencji prasowej w Gdańsku, gdzie przedstawił program rozpoczynających się dziś w tym mieście I Katolickich Dni Społecznych dla Europy.

Wiceprzewodniczący COMECE przedstawił pokrótce genezę i okoliczności powstania tej inicjatywy. Podkreślił, że nawiązuje ona do tradycji Katolickich Tygodni Społecznych sięgającej co najmniej połowy XIX wieku, jeśli za pierwsze wydarzenie tego rodzaju uznać I Katholikentag w Niemczech w 1848 r. - zresztą tym samym, gdy ukazał się „Manifest Komunistyczny” Karola Marksa.

Kilka lat temu w Watykanie zaczęto zastanawiać się nad możliwością zorganizowania spotkania nt. katolickiej myśli społecznej w wymiarach całej Europy, odbyły się nawet dwa posiedzenia w Watykanie w tej sprawie, ale nic to nie dało. Sprawa ruszyła z miejsca, gdy w 2007 na spotkaniu włoskich katolików w Pizie i Pistoi kard. Renato R. Martino, przewodniczący Papieskiej Rady „Iustitia et Pax”, wezwał do przeprowadzenia takich europejskich dni społecznych. Wezwanie to podjęła Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE). Z różnych powodów nie było możliwe zorganizowanie Tygodnia Społecznego, toteż zdecydowano się na I Katolickie Dni Społeczne pod hasłem „Solidarność – wyzwaniem dla Europy”.

Na miejsce tego spotkania wybrano nieprzypadkowo Gdańsk, gdyż tutaj przed laty narodziła się Solidarność, która zapoczątkowała wielkie przemiany na naszym kontynencie w późniejszym okresie – mówił dalej bp Jarecki. Oświadczył, że spotkanie to zwrócone jest ku przyszłości, chce popularyzować i rozwijać katolicką naukę społeczną, docierać z nią do ludzi naszych czasów, zwłaszcza młodych pokoleń. Zamierza odwoływać się do Boga w budowaniu wspólnej przyszłości europejskiej – podkreślił bp Jarecki.

- To dla nas wielka radość i zaszczyt, że to spotkanie odbywa się w naszym mieście i że mogliśmy się przyczynić do jego organizacji - powiedział Maciej Łukszewicz z Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. Nawiązując do przypadających w tym roku ważnych rocznic – wybuchu II wojny światowej i pierwszych wolnych wyborów w Polsce, wyraził nadzieję, że spotkanie to przyczyni się do lepszego zrozumienia roli Solidarności w przemianach ostatnich lat.

I Katolickie Dni Społeczne dla Europy, współorganizowane przez COMECE, wspomniane Centrum I Jezuickie centrum Europy, będą trwać do 11 października.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
14°C Czwartek
rano
16°C Czwartek
dzień
16°C Czwartek
wieczór
14°C Piątek
noc
wiecej »