Reklama

Gorbaczow pomylił Mazowieckiego z Rakowskim?

W wywiadzie dla poniedziałkowego wydania francuskiego dziennika "Le Figaro" były przywódca ZSRR Michaił Gorbaczow przytacza, znaną już wcześniej, swoją rozmowę z jesieni 1989 roku zwiastującą koniec komunizmu. Problem w tym, że w tej wersji jego polskim rozmówcą jest Mieczysław Rakowski, a nie - jak mówił wcześniej Gorbaczow - Tadeusz Mazowiecki.

Reklama

Pytany przez "Le Figaro" o wydarzenia poprzedzające upadek komunizmu, Gorbaczow przypomina swoją wizytę w Berlinie na początku października 1989 roku podczas obchodów 40-lecia NRD.

Jak opowiada były prezydent ZSRR, ówczesne obchody zakłóciły żywiołowe demonstracje młodych Niemców, domagających się wolności i przemian politycznych. Gorbaczow przypomina swoje ówczesne rozmowy z reprezentantami krajów rozsypującego się bloku sowieckiego, uczestniczącymi w tych obchodach.

"Polski premier Mieczysław Rakowski zbliżył się do mnie, pytając mnie czy znam niemiecki, odpowiedziałem: na tyle, by zrozumieć, co mówią transparenty i slogany. Na to on odparł: +To już koniec+. Zgodziłem się z nim" - opowiada na łamach "Le Figaro" Gorbaczow.

Niemal identyczną w treści anegdotę opowiedział były radziecki przywódca już wcześniej - 30 września - dziennikowi "La Repubblica". Z jedną istotną różnicą: w wersji cytowanej przez włoską gazetę polskim bohaterem opowieści jest ówczesny premier Tadeusz Mazowiecki.

Wydaje się jednak, że to wersja podana przez "Le Figaro" jest bliższa prawdy. Inny uczestnik obchodów 40-lecia powstania NRD, generał Wojciech Jaruzelski, wymienia wśród uczestników tych wydarzeń Rakowskiego - wówczas pierwszego sekretarza KC PZPR, nie wspomina natomiast o obecności tam premiera Mazowieckiego.

Oprócz refleksji historycznych, Gorbaczow dzieli się także w wywiadzie dla "Le Figaro" swoimi opiniami o współczesnej Rosji. Pytany o ocenę rządów Władimira Putina, odpowiada, że jego "pierwsza kadencja była raczej pozytywna". "Putin położył kres procesowi dezintegracji Rosji, co było niezwykle niebezpieczne. Ustabilizował sytuację i choćby tylko za to będzie miał swoje miejsce w historii" - twierdzi Gorbaczow.

Zaznacza jednak, że nie dostrzega w polityce obecnego rosyjskiego premiera "prawdziwego wysiłku modernizacji" i że jest to "podstawowy problem". Dodaje, że Putinowi sprzyjały okoliczności, zwłaszcza wzrost cen ropy naftowej w ostatnich latach.

"Zastanawiam się nad sposobem, w jaki użył on tych milionów +petrodolarów+" - mówi Gorbaczow, żartując, że być może wpływy z eksportu ropy pozwoliły przyjaciołom Putina "kupić paryskie Pola Elizejskie i resztę Francji".

Zauważa, że "duża część tych pieniędzy została zmarnowana" oraz że nie użyto ich na "poprawę sytuacji ekonomicznej, modernizację i demokratyzację państwa". "By stworzyć nowy system rozwoju (Rosji), trzeba wykorzenić korupcję. Jak na razie, to nie miało miejsca. Pożyjemy, zobaczymy" - konkluduje Gorbaczow.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
-1°C Sobota
rano
2°C Sobota
dzień
2°C Sobota
wieczór
0°C Niedziela
noc
wiecej »

Reklama