Putin w Pekinie

Premier Rosji Władimir Putin oznajmił w środę, że rosyjskie władze będą się kierować w oświadczeniach na temat tarczy antyrakietowej tym, co mówi prezydent USA, a nie inne oficjalne osoby. Ostrzegł też Zachód, że mówienie o sankcjach wobec Iranu jest przedwczesne.

W odpowiedzi na pytanie o możliwość umieszczenia elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej na Kaukazie, Putin, odbywający wizytę w Pekinie, oznajmił: "Kierujemy się tylko tym, co mówi głowa państwa, a prezydent (Barack Obama) ogłosił, że trzeciego bloku pozycyjnego nie będzie". Podkreślił, że Rosja jest zadowolona z tego oświadczenia.

O tarczy premier Rosji mówił, gdy poproszono go o skomentowanie wypowiedzi wiceministra obrony USA Alexandra Vershbowa o ewentualnych innych lokalizacjach elementów tarczy.

"Uważam, że była to prawidłowa i mężna decyzja prezydenta Obamy" - powiedział Putin, nawiązując do rezygnacji USA z umieszczenia elementów tarczy antyrakietowej w Europie Środkowej. Dodał, że "wszelkie jednostronne działania, które naruszają równowagę strategiczną, prowadzą do działań odwetowych".

Wypowiadając się w sprawie ewentualnych sankcji wobec Iranu, Putin ocenił, że "nie ma potrzeby straszyć Irańczyków". "Musimy szukać kompromisu. Jeśli nie znajdziemy kompromisu, a dyskusje zakończą się fiaskiem, wtedy zobaczymy" - powiedział.

Komentując uwagi o tym, że w kierownictwie Rosji nie ma w tej sprawie jednolitego stanowiska, Putin oznajmił, jak podaje radio Echo Moskwy, że jest ono wypracowywane kolegialnie. Podkreślił, że za politykę zagraniczną odpowiedzialny jest prezydent Dmitrij Miedwiediew. Zdaniem Putina, w wypowiedziach Miedwiediewa widać brak twardego nastawienia na politykę sankcji.

Środowe wypowiedzi Putina padły w czasie, gdy z wizytą w Rosji przebywa sekretarz stanu USA Hillary Clinton. Z szefem MSZ Siergiejem Ławrowem i prezydentem Miedwiediewem pani Clinton rozmawiała właśnie o ewentualnych sankcjach wobec Iranu.

Jak zauważa Reuters, Clinton nie usłyszała w tej sprawie żadnych konkretnych obietnic ze strony Rosji i w USA może czekać ją krytyka za to, że nie uzyskała nic od Moskwy, mimo amerykańskich ustępstw w sprawie tarczy antyrakietowej.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
21°C Niedziela
rano
28°C Niedziela
dzień
26°C Niedziela
wieczór
23°C Poniedziałek
noc
wiecej »