Kraków świętuje 31. rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Głównym wydarzeniem tegorocznych uroczystości jest inauguracja nowego roku akademickiego na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II. Benedykt XVI podniósł Papieską Akademię Teologiczną do tej godności 19 czerwca br.
Mszy w kolegiacie akademickiej św. Anny przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz.
To pierwsza inauguracja roku akademickiego tej uczelni pod nowym mianem. Jak podkreślił w homilii bp Stanisław Budzik, „w dniu swojego wyboru, 31 lat temu, Papież Jan Paweł II powiedział, że przybywa z kraju dalekiego, ale równocześnie bliskiego. Przez 27 lat jego posługi Rzym bardzo przybliżył się do Polski i do Krakowa. Od dziś przybliża się jeszcze bardziej przez inaugurację działalności naukowej i dydaktycznej Uniwersytetu Papieskiego” – dodał sekretarz episkopatu.
Dziś również w Krakowie podpisano list intencyjny w sprawie nowego projektu muzeum poświęconego życiu i przesłaniu Jana Pawła II w dawnym domu rodzinnym Karola Wojtyły w Wadowicach. Na takie muzeum czeka cały świat i młode pokolenia – mówił podczas uroczystości kard. Stanisław Dziwisz. „Trzeba ułatwić ludziom, a zwłaszcza młodemu pokoleniu, które po nas przychodzi, pokazywanie tej wyjątkowej postaci, tej wyjątkowej epoki, w jakiej zrodził się ten człowiek, który zadecydował o wielu sprawach w świecie. Na pewno przyczynił się do zmiany polityki międzynarodowej, a także w dialogu międzyreligijnego”- powiedział arcybiskup krakowski.
Po południu w krakowskich Łagiewnikach kard. Dziwisz odprawił Mszę św. w intencji rychłej kanonizacji Jana Pawła II. Wieczorem, jak od 31 lat, krakowianie zbiorą się pod papieskim oknem na Franciszkańskiej. Czuwanie modlitewne poprowadzą studenci.
Chodzi o zawieszenie broni w Strefie Gazy i uwolnienie izraelskich zakładników.
W pierwszej grupie 127 zwolnionych miało być ok 50 dysydentów.
Temu służy Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, bo jest zachętą do dialogu.