Nienarodzone dzieci są ludźmi. Przypominają o tym ich pochówki. Mówi się o nich "dzieci utracone", czyli zmarłe w różnych, nieraz bardzo wczesnych fazach ciąży. 15 października takie pogrzeby odbyły się w Koszalinie, Słupsku i Szczecinku.
Przenikliwy, zimny wiatr i rozdzierający smutek towarzyszył pożegnaniu najmłodszych słupszczan. Prochy 102 dzieci zmarłych przed narodzeniem spoczęły na Nowym Cmentarzu. Urna trafiła do specjalnego grobu na kwaterze przygotowanej na miejscowej nekropolii.
Ceremonia na cmentarzu miała charakter ekumeniczny. W modlitwie udział wzięli duchowni kościoła rzymsko-katolickiego i grecko-katolickiego oraz pastor parafii ewangelicko-augsburskiej. Wcześniej, wierni Kościoła rzymsko-katolickiego uczestniczyli we Mszy św. w sanktuarium św. Józefa.
- Hiob stracił wszystko. Dzisiaj wy, drodzy rodzice, jesteście Hiobami. Straciliście wszystko, cały świat, straciliście dziecko, na które tak długo i z utęsknieniem czekaliście. Dlatego dziś łączymy się z wami w bólu i modlimy się o wytrwałość dla was - mówił na cmentarzu ks. Wojciech Froelich z parafii ewangelickiej.
Rodzice i bliscy zmarłych dzieci w milczeniu i zadumie pożegnali swoje maleństwa. - Przystanęłam na chwilę idąc na grób męża. To strasznie smutna uroczystość. Nie wyobrażam sobie, co przechodzą rodzice tych zmarłych dzieci - mówi pani Joanna, która dołączyła do wspólnej modlitwy.
Prochy małych słupszczan spoczęły w miejscu, na którym jeszcze w tym roku powstanie specjalny pomnik. To efekt starań grupy mieszkańców, którzy przygotowali projekt, który uzyskał dofinansowanie w ramach budżetu obywatelskiego 2016. O wyborze projektu pomnika pisaliśmy TUTAJ.
Mateusz Sienkiewicz Słupsk, 15 października: pogrzeb dzieci utraconych. Na zdjęciu: modlitwę odmawia ksiądz greckokatolicki.
15 października pogrzeby dzieci utraconych odbyły się także w Koszalinie i w Szczecinku. W stolicy diecezji, po Mszy św. w kościele pw. św. Józefa Oblubieńca, ceremonii na cmentarzu przewodniczył ks. Piotr Subocz, kapelan koszalińskich szpitali. Towarzyszyli mu duchowni innych wyznań: proboszcz parafii prawosławnej oraz polsko-katolickiej. Pochowano prochy 121 dzieci.
- Wierzymy, że te dzieci są już w ramionach Ojca, a Matka Boża otula je swoim płaszczem. Jesteśmy tutaj, aby wesprzeć rodziców, którzy stracili swoje dzieci, ale także po to, żeby przypomnieć, że dziecko zmarłe przed urodzeniem to człowiek, któremu należy się pogrzeb taki sam, jak każdemu innemu człowiekowi - mówił przy grobie ks. Piotr Subocz.
Marcin Szydlik Szczecinek, 15 października: pogrzeb dzieci utraconych. W Szczecinku w zbiorowym grobie na cmentarzu komunalnym pochowano prochy 15 dzieci. Po Mszy św. w kościele Mariackim, uroczystościom na cmentarzu przewodniczył ks. Dawid Andryszczak, wikariusz w parafii Mariackiej, posługujący także w miejscowym szpitalu. Razem z nim modlił się duchowny prawosławny.
22 października pogrzeb dzieci utraconych odbędzie się także w Pile. Rozpocznie się Mszą św. o godz. 11 w kościele pw. św. Jana Bosko.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.