W 32. rocznicę śmierci ks. Jerzego Popiełuszki kard. Kazimierz Nycz apelował o zrobienie rachunku sumienia ze wspólnoty, którą budujemy, i murów, które wciąż nas dzielą. W Mszy św. uczestniczyli politycy Prawa i Sprawiedliwości, z premier Beatą Szydło i Jarosławem Kaczyńskim na czele, samorządowcy, rodzina i czciciele męczennika.
W sanktuarium ks. Jerzego Popiełuszki na warszawskim Żoliborzu zgromadziły się, jak co roku, tłumy, by uczcić kolejną rocznicę narodzin bł. ks. Jerzego dla nieba.
W Mszy św. wzięli udział rodzina ks. Jerzego, liczne poczty sztandarowe i wierni z całej Polski. Była też szeroka reprezentacja rządu premier Szydło, prezes Kaczyński, marszałkowie Sejmu i Senatu, posłowie i samorządowcy.
W homilii kard. Nycz nawiązał do słów Ewangelii o ziarnie, które rzucone w ziemię musi obumrzeć, by wydać obfity plon. Porównał ks. Jerzego do życia św. Wojciecha, którego plon posługi zbieramy do dziś. - Mamy nadzieję, że śmierć ks. Jerzego będzie przynosić owoc po wszystkie czasy - mówił.
Kard. Nycz mówił także o męczeństwie dnia powszedniego. W tym kontekście wymienił św. Matkę Teresę z Kalkuty i św. Joannę Berettę-Mollę, która oddała życie, by mogło urodzić się jej dziecko. Wspomniał o męczeństwie zwykłych matek i ojców, a także tych, którzy oddają się ciężkiej i solidnej pracy. Mówił też o politykach, którzy obumierają w sobie, by roztropnie i pięknie oddać swoje życie dobru wspólnemu. Dodał, że nic, nawet więzienie, prześladowanie i straszenie, nie zdołały oderwać ks. Jerzego od Chrystusowej miłości, bo męczennik z Żoliborza wiedział, że "jeśli Bóg z nami, któż przeciwko nam?".
- Uważnie przesłuchałem ostatnie kazanie ks. Jerzego wygłoszone w Bydgoszczy, które można nazwać testamentalnym, bo przeczuwał śmierć. To synteza jego świętości oraz chrześcijańskiego i kapłańskiego życia. Było w tym kazaniu wiele o godności człowieka. Także dziś wiele z tamtych zagrożeń jest obecnych, a niektóre bardzo nabrzmiały - mówił metropolita warszawski w homilii, prosząc, by wracać do orędzia ks. Popiełuszki, zwłaszcza jego słów o zwyciężaniu zła dobrem. Przywołał również słowa Jana Pawła II o murze, który dzielił Europę w 1979 r., i o murach, które idą przez narody i ludzkie serca, z pielgrzymki 1997 r. - Co by nam powiedział Jan Paweł II dziś? O jakich murach by mówił? Jeśli dziś chcemy robić rachunek sumienia ze wspólnoty, którą budujemy wokół siebie i w rodzinach, trzeba wrócić do tych słów Jana Pawła II. Zwłaszcza w kończącym się Roku Miłosierdzia - powiedział kard. Nycz.
Po Mszy św. złożono na grobie męczennika wieńce i wiązanki.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Na prezent dla pary młodej goście chcą przeznaczyć najczęściej między 401 a 750 zł.
To opinia często powtarzana przed mającymi się dziś odbyć rozmowami pokojowymi.
„Przedwczesne” jest obecnie rozważanie ewentualnej podróży papieża Leona XIV na Ukrainę
Ponad 200 operacji prenatalnych rozszczepu kręgosłupa wykonano w bytomskiej klinice.