Wbrew krzykliwym wystawom i rozbuchanemu marketingu święto Halloween przyciąga coraz mniej chętnych.
Na podstawie wyników badań ankiety PAYBACK Opinion Poll można wywnioskować, że święto Wszystkich Świętych bezapelacyjnie wygrywa z zachodnim zwyczajem Halloween. Aż 95 proc. ankietowanych przyznało, że 1 listopada odwiedzi groby swoich bliskich zmarłych. Ta tradycja podtrzymywana jest także wśród młodych osób, tzw. millennialsów (Polacy urodzeni w latach 1985-2000, którzy obecnie mają 16-31 lat). Wśród nich 92 proc. zadeklarowało pójście na cmentarz z okazji dnia Wszystkich Świętych.
Samo Halloween zdaje się już nie być tak atrakcyjne jak rok temu. 90 proc. ankietowanych deklaruje, że nie obchodzi tego zwyczaju, podczas gdy jeszcze w ubiegłym roku chęć udziału w różnego rodzaju inicjatywach związanych z Halloween deklarowało 75 proc. Polaków. Natomiast wśród młodego pokolenia obchodzenie Halloween jest bardziej popularne i co czwarty ankietowany deklaruje świętowanie tego zwyczaju. Halloween traci także na popularności wśród najmłodszych. Aż 78 proc. rodziców deklaruje, że ich dzieci nie wezmą udziału w święcie. Wśród ankietowanych 32 proc. dzieci weźmie udział w zabawach halloweenowych organizowanych przez przedszkola i szkoły.
Dużo mniejszą popularnością cieszą się także halloweenowe imprezy dla dorosłych. Tylko 15 proc. ankietowanych wybiera się do klubu bądź restauracji na zorganizowaną zabawę. 8 proc. Polaków wybierze się do znajomych, tyle samo osób planuje w ten dzień oglądać horrory.
Co trzeci ankietowany uważa, że Halloween nie jest złe, jednak nie podziela tego zwyczaju. Jedna czwarta Polaków uważa to za dobrą zabawę. Z drugiej strony nie brakuje też głosów krytyki. Co piąty ankietowany jest zdania, że Halloween wypiera rodzime tradycje i niszczy nastrój uroczystości Wszystkich Świętych. Ponad 10 proc. respondentów uważa, że święta Halloween w ogóle nie powinno się obchodzić i jest niezgodne z nauką Kościoła.
Badanie PAYBACK Opinion Poll zostało przeprowadzone na uczestnikach Programu PAYBACK w dniach od 7 października do 17 października 2016 metodą ankiety online na grupie 344 osób w wieku 18-65 lat dobranych tak, aby odpowiadać strukturze demograficznej kraju.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.
Nie zapadła jeszcze decyzja dotycząca niedzielnej modlitwy Anioł Pański.