W Szwecji nigdy nie mówiono tak wiele o Kościele katolickim, jak w tych dniach. Traktują o tym gazety, radio, wiadomości telewizyjne, ale także filmy dokumentalne – informuje z Malmö Charlotta Smeds, kierownik sekcji skandynawskiej Radia Watykańskiego.
Jej zdaniem wzmożone zainteresowanie Papieżem widać w Szwecji już od co najmniej kilku tygodni.
„Płynie potok informacji przygotowany przez dziennikarzy, którzy przecież ani nie są watykanistami, ani też w ogóle nie mają w zwyczaju zajmować się kwestiami wiary, ponieważ w Szwecji nie stanowią one tematów opisywanych w gazetach, ale zabrali się za to zadanie z wyraźnym, szczerym wysiłkiem. Wygląda na to, że nagle nowy wymiar zdobył sobie miejsce w mediach.
Wywiad z jezuitą Ulfem Jonssonem opublikowano w największym dzienniku na 4 stronach z obawą przed pozostawieniem tyle miejsca tematowi Papieża, ale ostatecznie odniesiono sukces. Artykuł przyjęli dobrze nie tylko katolicy, ale także całe szwedzkie środowisko luterańskie, a nawet większość ludności, która jest niewierząca. Zarówno katolicy, jak i luteranie czekają na Papieża niczym na ojca, pokładając nadzieję na uzyskanie jego uwagi.
Jako że Lund to małe miasteczko, inwazja katolików i luteranów z całego świata była już wyraźnie zauważalna od kilku dni i w tutejszym Grand Hotelu przez cały ten czas przeżywa się 500-lecie reformacji w atmosferze ekumenizmu stworzonej przez wszystkich lub prawie wszystkich gości. Na śniadaniu widzi się mieszankę katolickich księży, żandarmów, pastorów i biskupów luterańskich, szwedzkich oraz niemieckich, gdzie wszyscy zasiadają razem do stołu, razem przygotowują wielkie wydarzenie w dość swobodnej atmosferze.
Niezależnie od tego, w jakim kierunku pójdą relacje ekumeniczne w Szwecji, gdzie Kościoły różnią się między sobą szczególnie w kwestiach nauki moralnej i etycznej, podróż papieska, i to jeszcze przed jej rozpoczęciem, odniosła wielkie zwycięstwo. Wiara, Kościół i Ojciec Święty nie stanowią już tematu tabu w mediach, a wręcz przeciwnie, stały się niezwykle modne” – podkreśla Charlotta Smeds, kierownik sekcji skandynawskiej Radia Watykańskiego.
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.