Reklama

Wieczór z ks. Tischnerem

Przy dźwiękach kobzy i trombity, na których grał znany zespół „Trebunie-Tutki” górale i liczni turyści zebrani 24 października w drewnianym kościółku w Łopusznej, w ramach V wieczoru z ks. prof. Józefem Tischnerem wysłuchali jednego z jego kazań.

Reklama

Wszystkich licznie zgromadzonych turystów i górali przywitał w pięknym, drewnianym kościółku ks. Paweł Potoczny, proboszcz parafii w Łopusznej.
 
Kapłan zaprosił wszystkich do wysłuchania kazania księdza profesora Józefa Tischnera, które wygłosił 23 lata w świątyni w Łopusznej, przed Kongresem Eucharystycznym. – W słowach księdza profesora odnajdujemy przepis na lepszy świat. Polega on na tym, abyśmy zechcieli bardziej świadomie uczestniczyć w Eucharystii – podkreślił ks. Paweł Potoczny. Kazanie ks. profesora zostało poprzedzone grą Krzysztofa Trebunia-Tutka na trombcie. Następnie w świątyni zgasły światła. W jej wnętrzu było widać tylko uśmiechniętą twarz księdza profesora, umieszczoną na obrazie przed ołtarzem. Przed nim zaś ustawiono kilka świec.
 
W kolejnej części wieczoru z księdzem profesorem członkowie zespołu „Trebunie-Tutki” zaprezentowali kilka utworów góralskich, grając na wielu tradycyjnych instrumentach znanych w kulturze góralskiej. Władysław Trebunia-Tutka, znany jako Platon z „Historii filozofii po góralsku” wspominał swoje spotkania z ks. Tischnerem. – On potrafił w jakiś dziwny sposób przenikać do duchowości człowieka – mówił znany góral.
 
Z kolei jego syn, Krzysztof Trebunia-Tutka przypomniał historię z księdzem profesorem, która wydarzyła się w Krakowie. Podczas studiów ceniony artysta spotykał się z ks. prof. Tischnerem m.in. na wykładach w Krakowie. Podczas jednego z takich spotkań autor „Etyki Solidarności” zapytał Krzysztofa Trebunia-Tutkę, czy ma przy sobie najnowszą płytę z zespołem „Twinkle Brothers” z Jamajki. – Ksiądz Tischner powiedział, że swoją oddał Janowi Pawłowi II. Zaznaczył mi, że bardzo się z Ojcem Świętym pośmiali z angielskich tłumaczeń niektórych utworów – wspominał Krzysztof Trebunia-Tutka. Ten znany podhalański artysta przytoczył też kilka utworów poetyckich związanych z księdzem profesorem.
 
Na zakończenie wieczoru z księdzem Tischnerem wierni w kościele odmówili dziesiątek różańca w intencji zmarłego 9 lat temu kapłana. Ks. Paweł Potoczny przypomniał, że w 2010 Łopuszna będzie wspominać 10 rocznicę odejścia autora „Historii filozofii po góralsku”. Ks. Józef Tischner spoczywa na tamtejszym cmentarzu.
 
Ks. Józef Tischner był filozofem, teologiem, publicystą, pisarzem, autorem prac poświęconych zagadnieniom istnienia człowieka i teorii wartości. Urodził się w 1931 r. w Starym Sączu. Od 1980 r. był profesorem filozofii PAT w Krakowie i wykładowcą kilku innych krakowskich uczelni, a także stałym współpracownikiem „Tygodnika Powszechnego” i „Znaku”. W 1981 r. został kapelanem „Solidarności”. Każdego roku w pierwszą niedzielę sierpnia odprawiał dla górali słynne Msze św. niedaleko Turbacza, na których gromadziły się tysiące ludzi. Ks. prof. Józef Tischner zmarł 28 czerwca 2000 r. w wieku 69 lat.
«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
0°C Środa
noc
0°C Środa
rano
3°C Środa
dzień
4°C Środa
wieczór
wiecej »

Reklama