Reklama

Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym

Dzień Solidarności z Kościołem prześladowanym będzie obchodzony w Polsce 8 listopada. Tematem przewodnim pierwszych obchodów Dnia solidarności będą Indie, gdzie w ostatnich czasach dochodzi do brutalnych prześladowań chrześcijan przez hinduistycznych ekstremistów.

Reklama

W całym kraju prześladowani będą wspominani w modlitwach, przeprowadzone zostaną także zbiórki do puszek z przeznaczeniem na konkretną pomoc. Decyzję o ustanowieniu Dnia Solidarności z Kościołem prześladowanym podjęli biskupi na plenarnym zebraniu w listopadzie ub.r. Organizatorem jest stowarzyszenie „Kirche in Not” – Pomoc Kościołowi w Potrzebie – założona w 1947 r. w Niemczech międzynarodowa dziś organizacja pomagająca cierpiącym i prześladowanym katolikom na różnych kontynentach.
"Zgodnie z naszą zasadą działamy równolegle w trzech kierunkach: informacja, modlitwa, pomoc materialna" - wyjaśnia KAI ideę Dnia solidarności z Kościołem prześladowanym ks. Waldemar Cisło, dyrektor Sekcji Polskiej organizacji „Pomoc Kościołowi w potrzebie”.
„Pomoc Kościołowi w Potrzebie” chce uwrażliwić Polaków na problem wolności religijnej, jako jednego z podstawowych praw człowieka.
Tegoroczne obchody Dnia Solidarności z Kościołem prześladowanym poświęcone są chrześcijańskim wspólnotom w Indiach, zwłaszcza w stanie Orisa, które w ostatnim czasie stały się obiektem szczególnie brutalnych ataków ze strony hinduskich fanatyków i gdzie zginęło co najmniej 100 osób.
W tygodniu poprzedzającym 8 listopada odbędą się spotkania z indyjskim arcybiskupem Raphaelem Cheenathem z archidiecezji Cuttack-Bhubaneswar, gdzie w sierpniu 2008 r. doszło do pogromów chrześcijan.
W niedzielę 8 listopada w kościele św. Krzyża w Warszawie o godz. 9.00 gość z Indii będzie koncelebrował Mszę św., która będzie transmitowana przez program I Polskiego Radia. Wygłosi kazanie na temat pogromów chrześcijan w Indiach. Następnie abp Cheenath weźmie udział w programie telewizyjnym „Między Ziemią a Niebem", który będzie poświęcony prześladowaniom chrześcijan na świecie.
Telewizja Polska objęła ten Dzień patronatem. Od 4 listopada w telewizji emitowane będą spoty przybliżające problem prześladowania chrześcijan.
„Od początku chrześcijanie byli prześladowani, cierpieli i dawali świadectwo o Jezusie, aż po ofiarę swego życia” – zaznacza dyrektor Sekcji Polskiej organizacji „Pomoc Kościołowi w potrzebie” – zaznacza ks. dr Waldemar Cisło. Dodaje, że tak właśnie dzieje się dziś w wielu krajach świata, m.in. w Indiach i Sudanie.
Jak informuje „Pomoc Kościołowi w potrzebie”, wielu indyjskich chrześcijan poniosło męczeńską śmierć, mieszkańcy całych wiosek zostali wyrzuceni z własnych domów i do dziś żyją w obozach dla uchodźców, lub po prostu kryją się w dżungli z obawy przed nowymi atakami.
„Chrześcijanie, wyłącznie z powodu swej wiary, byli żywcem podpalani, dopuszczano się na nich zbiorowych gwałtów, rąbano ich siekierami, kamienowano” – informuje „Kirche in Not”. Ofiarami są katolicy oraz chrześcijanie innych wyznań.
Zniszczono domy, szkoły, kościoły, budynki katechetyczne. Jak zauważają pracownicy „Pomocy Kościołowi w potrzebie”, brutalne ataki wymierzone są w Kościół dlatego, że poprzez edukację pomaga najuboższej warstwie społecznej Indii, a więc kaście „niedotykalnych”, pozbawionych w społeczeństwie hinduskim jakichkolwiek praw.
„Władze Indii zachowują się obojętnie lub niemrawo. Także organizacje międzynarodowe zachowują wstydliwe milczenie, kierując się doraźnymi zyskami lub poprawnością polityczną” – ocenia „Kirche in Not.”
Jak informuje ks. dyr. Cisło, w 13 diecezjach biskupi ogłoszą zbiórki do puszek na rzecz prześladowanych chrześcijan w Indiach. „Konkretny, wymierny gest solidarności jest ważny, aby mogli oni odczuć, że w swoim cierpieniu nie są zapomniani o pozostawieni sobie” – tłumaczy kapłan.
Polska sekcja „Pomocy Kościołowi w potrzebie” na odbudowę struktur Kościoła w Indiach przekazała już wcześniej dochód ze sprzedaży wydanego w ub. roku raportu „Prześladowani i zapomniani”, który przedstawia sytuację chrześcijan w 34 krajach świata.
Ks. Cisło zachęca polskich katolików do modlitw w intencji prześladowanych wspólnot, można też wesprzeć ich materialnie, np. poprzez wpłate na konto organizacji „Pomoc Kościołowi w potrzebie (ING Bank Śląski o/Warszawa 31 1050 1025 1000 0022 8674 7759).
Jak wynika z raportu, aż 200 milionów chrześcijan jest prześladowanych ze względu na wyznawaną przez nich wiarę, w wielu wypadkach stając w obliczu utraty życia.
Pomoc Kościołowi w Potrzebie (Kirche in Not) jest organizacją charytatywną wspierającą chrześcijan wszędzietam, gdzie są prześladowani, uciskami lub potrzebują pomocy duszpasterskiej i materialnej. Została założona w 1947 r. przez norbertanina o. Werenfrieda van Straatena i pomaga katolikom w około 140 krajach świata.
Od 1984 r. podlega bezpośrednio Stolicy Apostolskiej. Stowarzyszenie działa w 17 krajach , od 2006 r. także w Polsce.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
7°C Czwartek
wieczór
2°C Piątek
noc
1°C Piątek
rano
2°C Piątek
dzień
wiecej »

Reklama