We Włoszech trwają przygotowania do akcji szczepień sportowców, trenerów i działaczy przeciw wirusowi A/H1N1. Obejmie ona także olimpijczyków, którzy w lutym startować będą w zimowych igrzyskach w Kanadzie.
Już teraz niektóre kluby piłkarskie decydują się na szczepienia, po tym gdy ośmiu zawodników czwartoligowego klubu Lucchese zaraziło się wirusem świńskiej grypy.
"Gramy obecnie co trzy dni, w mistrzostwach kraju i Lidze Mistrzów. Można sobie wyobrazić, jakie rezultaty przyniosłaby pandemia grypy" - powiedział lekarz klubowy Interu Mediolan Franco Combi w wywiadzie dla "Gazzetta dello Sport". Lokalny rywal, AC Milan także zamierza zaszczepić swych piłkarzy.
Prezes Włoskiego Komitetu Olimpijskiego (CONI) Giovanni Petrucci, po spotkaniu z wiceministrem zdrowia Ferruccio Fazio podjęli decyzję, że reprezentanci kraju oraz członkowie ekipy, przed wylotem do Vancouver, zostaną zaszczepieni przeciw świńskiej grypie.
"Pilnym i absolutnie priorytetowym zadaniem CONI jest zaszczepienie naszej ekipy na zimowe igrzyska" - powiedział Petrucci. Włochy mają wysłać do Kanady (łącznie z Paraolimpiadą) 350 osób - sportowców, trenerów i personel pomocniczy.
We Włoszech poinformowano, że w ciągu minionych dwóch miesięcy co najmniej sześć osób zmarło po zarażeniu świńską grypą. Szczyt zachorowań spodziewany jest w grudniu oraz styczniu i może dotknąć do 3 milionów osób. Akcja szczepień zacznie się 15 listopada i ma uchronić przed zachorowaniem do 40 procent spośród 60 mln mieszkańców Italii. (PAP)
pc/ kali/ co/
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.
W walkę z żywiołem z ziemi i powietrza było zaangażowanych setki strażaków.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.