W łagiewnickiej bazylice Bożego Miłosierdzia otwarto dziś wystawę "Urodziłem się w Wadowicach". Na ekspozycji zaprezentowano m.in. dziecięce i młodzieńcze lata przyszłego papieża oraz jego rodziny.
Wzruszenia nie krył kard. Stanisław Dziwisz otwierający ją wraz z przyjaciółmi Karola Wojtyły - Danutą Ciesielską i prof. Gabrielem Turowskim.
- Pamięć o Janie Pawle II wciąż trwa, coraz więcej ludzi na świecie, zwłaszcza ci, którzy nie poznali go za życia, chcą tę postać poznać teraz - powiedział kard. Dziwisz.
- Wystawa jest przygotowaniem do przypadającej w maju 2020 roku 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II. Rozpoczyna cykl wydarzeń, które będą służyły przypominaniu życia Ojca Świętego i spuścizny, którą nam pozostawił - dodał ks. dr Jacek Pietruszka, dyrektor wadowickiego Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II, które przygotowało łagiewnicką prezentację.
Ekspozycję zaaranżowali bardzo pomysłowo Barbara i Jarosław Kłaputowie, autorzy stałej wystawy w muzeum wadowickim. Zwiedzający dosłownie wchodzą w mury domu Wojtyłów, przechodzą przez trzy pokoje, gdzie pokazano drogę życiową Karola. Najpierw widzimy go jako dziecko, wczuwamy się w atmosferę domu, oglądając nie tylko fotografie Lolka Wojtyły i jego bliskich, ale także kafle z pieca, przy którym się niegdyś grzał i serwetki haftowane przez matkę Emilię. Na ścianach wypisano fragmenty wspomnień wadowickich przyjaciół młodego Karola. „Mury” domu pokrywa swoiste „graffiti”, przedstawiające postacie K. Wojtyły i jego bliskich.
W drugim pokoju widać m.in. osobliwą mapę. W prostokątnych ramkach wypisano adresy krakowskich miejsc związanych z K. Wojtyłą. Po naciśnięciu wyskakują reprodukcje starych zdjęć stojących tam budynków, m.in. domu przy ul. Tynieckiej 10, kościoła św. Floriana, katedry wawelskiej. Papieski okres życia św. Jana Pawła II i jego cześć pozgonną przypominają m.in. różaniec ofiarowany papieżowi przez s. Łucję dos Santos, jedną z dzieci, którym objawiła się w Fatimie Matka Boża, i kartki z prośbami o wstawiennictwo, składane u grobu świętego.
- Staraliśmy się pokazać dom rodzinny Karola Wojtyły jako szkołę miłości. Wystawa opowiada o niezwykłym człowieku, który potrafił garstkę miłości otrzymaną z domu rodzinnego w cudowny sposób rozmnożyć i obdarować nią cały świat. Staramy się zauważyć, w jaki sposób dom rodzinny wpłynął na charakter przyszłego papieża. Szczęśliwa rodzina, w której nigdy nie brakowało czasu na serdeczne rozmowy, wspólne czytanie książek, mimo wielu bardzo poważnych trosk - powiedziała B. Kłaput, autorka scenariusza.
Ekspozycja "Urodziłem się w Wadowicach" w dolnej części bazyliki Bożego Miłosierdzia będzie otwarta do 31 marca 2017 r.
- Później ruszy w podróż po światowych sanktuariach bliskich Janowi Pawłowi II. Będzie m.in. w Fatimie. Planowana jest także ekspozycja w Panamie podczas Światowych Dni Młodzieży w 2019 r. W 2020 r., na 100. rocznicę urodzin świętego, wróci do Wadowic. Przez ten czas będziemy przypominać ważne elementy biografii Jana Pawła II. W 2017 r. skupimy się na jego dorobku artystycznym, w 2018 r. - na posłudze kapłańskiej przed papieskim wyborem, w 2019 r. zaś - na pontyfikacie, gdy był pasterzem świata - powiedział ks. Pietruszka.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Unijni przywódcy planują w lipcu szczyt z przywódcą Chin Xi Jinpingiem w Pekinie
Białoruski funkcjonariusz w mundurze uczestniczył w probie forsowania polskiej granicy.
Zdaniem lidera Konfederacji sprawą powinna zająć się też Państwowa Komisja Wyborcza.
Pomijając polityczny wymiar tego wydarzenia, który Polacy różnie mogą oceniać... To trzeba zobaczyć.
Zaatakowali samo centrum miasta, zabijając 34 i raniąc 117 osób
Rozpoczął się kolejny etap renowacji jednej z najbardziej znanych budowli Stambułu.