Uchwalona przez parlament w sierpniu zeszłego roku, a niedawno ratyfikowana ustawa nr 1805 wprowadza w Kolumbii obowiązkowe dawstwo narządów.
„Nie ma nic w tym złego” – stwierdził przewodniczący komisji tamtejszego episkopatu na rzecz życia. Bp Juan Vicente Córdoba Villota, ordynariusz diecezji Fontibón wyjaśnił, że stanowisko Kościoła akceptujące to nowe prawo „nie jest sprzeczne z doktryną katolicką ani nie podważa godności osoby, ale wręcz przeciwnie, sprzyja życiu, gdyż chodzi tu o dzieło miłosierdzia i miłości względem kogoś, kto potrzebuje jakiegoś narządu”. Hierarcha domaga się jednak ścisłej kontroli przy dawstwie narządów, gdyż Kościół jest zdecydowanie przeciwny handlowi narządami.
Wspomniana ustawa nr 1805, wychodząc naprzeciw potrzebom ponad 3 tys. osób, które czekają na dawcę narządów, przewiduje, że wszyscy Kolumbijczycy będą zobowiązani do ich dawstwa, o ile nie stwierdzili w pisemnym dokumencie poświadczonym notarialnie i zarejestrowanym w Krajowym Instytucie Zdrowia, że sobie tego nie życzą. Dlatego przewodniczący komisji episkopatu na rzecz życia wzywa, by liczyć się z faktem, iż na obszarach wiejskich nie ma notariuszy, a ludność jest bardziej narażona na nieposzanowanie jej godności i praw.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.