Episkopat Belgii zachęca do przeżywania Wielkiego Postu w poczuciu współodpowiedzialności za losy współczesnego świata.
„Wspólnota narodów” – to hasło tegorocznego orędzia, w którym belgijscy biskupi aktualizują ogłoszoną przed 50 laty encyklikę Pawła VI „Populorum progressio”. Mówi ordynariusz Liège bp Jean-Pierre Delville.
„Aktualizacja polega na tym, że stwierdzamy, iż dzisiejszy świat potrzebuje nie tylko postępu gospodarczego i kulturalnego narodów, lecz także dialogu i zjednoczenia między nimi. Uświadamiamy sobie, że po upadku Muru Berlińskiego, po wygaśnięciu wielkich napięć między Wschodem a Zachodem, świat nadal nie żyje w pokoju, lecz przeciwnie, z łatwością można dziś wywołać nowe wojny i to wszędzie. Bardzo często pretekst dla owych wojen stanowi religia. Oznacza to również, że my jako ludzie religii, zainspirowani naszą wiarą, możemy się przyczynić do zakończenia konfliktów i sprzyjać dialogowi między narodami. Uznaliśmy, że chodzi tu o coś bardzo ważnego, zarówno w skali międzynarodowej, jak i w naszym kraju, w Belgii, bo przejawia się to w otwarciu na obcokrajowców i uchodźców. Taki wymiar wspólnoty narodów i kultur wydaje się nam bardzo aktualny i niezmiernie ważny” – powiedział Radiu Watykańskiemu bp Jean-Pierre Delville.
Belgijscy biskupi wskazują też na wymiar ekologiczny rozpoczętego dziś Wielkiego Postu. Inspiracją ma być encyklika „Laudato si’”. Bp Delville zaznaczył, że w jego diecezji każda parafia ma się postarać w tym czasie o jakiś konkretny gest na rzecz ochrony środowiska na szczeblu lokalnym.
Usługa "Podpisz dokument" przeprowadza użytkownika przez cały proces krok po kroku.
25 lutego od 2011 roku obchodzony jest jako Dzień Sowieckiej Okupacji Gruzji.
Większość członków nielegalnych stowarzyszeń stanowią jednak osoby urodzone po wojnie.