Mała firma, duża ulga

W Polsce najostrzej opodatkowane są najniższe wynagrodzenia oraz najmniejsza działalność gospodarcza. Ale to się zmieni.

Są już gotowe projekty nowelizacji ustaw, na które osoby żyjące z drobnych usług czekały ćwierć wieku. Chodzi o nową, obniżoną wysokość składek na ubezpieczenia społeczne dla przedsiębiorców osiągających miesięczny przychód w wysokości mniejszej niż 2,5-krotność minimalnego wynagrodzenia (w tym roku to 5 tys. zł). Wejście w życie podatkowej nowelizacji sprawi, że w kieszeni właściciela bardzo małej firmy co miesiąc może zostać nawet – nomen omen – 500 plus. Dziś pomoc domowa, ogrodnik czy programista pracujący na własną rękę z zarobionych 2 tys. zł miesięcznie na ZUS płaci 812 zł (i 62 zł na Fundusz Pracy). Od 1 stycznia 2018 r. jego obciążenia będą znacznie niższe: wyniosą 320 zł na ZUS i 25 zł na FP – zapowiada Ministerstwo Rozwoju.

Zmiana w skali budżetu państwa niewielka, ale Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, nazywa ją przewrotem kopernikańskim. Przede wszystkim dlatego, że dotąd wszyscy premierzy, ministrowie i szefowie ZUS w III RP zachowywali się wobec osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą niczym pies ogrodnika.

Wyjść z szarej strefy

Państwo miało z mikrofirm niewielkie wpływy podatkowe, a mimo to nikomu nie przychodziło do głowy zmniejszyć im fiskalne rygory. – Ukłony należą się prof. Gertrudzie Uścińskiej, która jako pierwszy prezes w historii ZUS zrozumiała, że gdy krawcowa na wsi, żyjąca z poprawek krawieckich, ma 1000 zł przychodu, to nie zapłaci 1200 zł ZUS i że lepiej dostać 200 zł od niej niż nic. Wydaje się to oczywiste, ale dla jej poprzedników wcale oczywiste nie było – komentuje Kaźmierczak.

W Polsce mamy ok. 800 tys. mikrofirm. Ludzi żyjących na własny rachunek z drobnych usług jest prawdopodobnie dwa razy tyle. Tyle że połowa działa w szarej strefie właśnie z powodu absurdalnie wysokich podatków. – W Polsce mamy bardzo zły, degresywny system fiskalny. Najostrzej opodatkowane są najmniejsze wynagrodzenia oraz najmniejsza działalność gospodarcza. Ta ostatnia (ZUS + PIT) daje nawet 70-procentowe opodatkowanie przychodu! – przypomina prezes ZPP. Wysokość składek wpływa często na decyzję o formalnym (niekoniecznie faktycznym, bo z czegoś trzeba żyć) zamknięciu działalności gospodarczej. Przyjęta dopiero niedawno „ulga na start” dla nowych firm jedynie odkłada w czasie przeprowadzkę do szarej strefy. Najwięcej przedsiębiorców rezygnuje z dalszego działania po 24 miesiącach, tj. w momencie, w którym tracą oni prawo do korzystania tzw. małego ZUS-u.

Skorzysta jeden z dziesięciu

Ile osób faktycznie skorzysta na nowej uldze? Ministerstwo Rozwoju ostrożnie szacuje, że będzie to ok. 180 tys. samozatrudnionych. Dlaczego tak mało? Bo dla wielu Polaków własna działalność jest formą dorabiania do etatu. A płacących składki z umowy o pracę zmiany nie obejmą. Kolejne 180 tys. mikrofirm ma historię krótszą niż 2 lata, więc dla nich bardziej opłacalne będzie pozostanie przy składce ZUS obniżonej o trzy czwarte (właśnie na czas 2 lat). Ale ci podatnicy z pewnością z nowej ulgi też się cieszą, bo daje im ona perspektywę pozostania na rynku i za kilka czy kilkanaście miesięcy dołączą do grona beneficjentów zmian. W sumie na niższe obciążenie może liczyć ponad 10 proc. osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą.

Wiadomo, że każde obniżenie składek wiąże się ze zmniejszeniem wpływów do budżetu. W tym przypadku będzie to ok. 200 mln rocznie. Trudniej oszacować, ilu podatników dzięki urealnieniu składki ZUS nam przybędzie. Ministerstwo Rozwoju – znów ostrożnie – liczy że ok. 36 tys. jednoosobowych firm opuści szarą strefę.

Mateusz Morawiecki uważa wprowadzane przez jego resort zmiany za kluczowe dla odblokowania gospodarczej aktywności. – Najważniejsza zasada, którą przyjęliśmy, projektując nowe przepisy, brzmi: żaden przedsiębiorca nie straci na tej regulacji. Wszystkie dotychczasowe przywileje pozostaną w mocy, a ci, którzy zechcą skorzystać z nowych rozwiązań, będą to mogli zrobić dobrowolnie. W szczególności dotyczy to przewidzianej w Konstytucji Biznesu ulgi na start oraz możliwości skorzystania z obniżonej przez pierwsze 24 miesiące podstawy wymiaru składek – wylicza wicepremier.

Korepetycje bez podatku

Jakoś tak się składa, że wszędzie na świecie obniżenie obciążeń podatkowych nie zmniejsza, a raczej zwiększa wpływy do budżetu. Paradoks bierze się z prostej zasady, że opłaca się być uczciwym płatnikiem podatków… jeśli państwo to umożliwia. Dotąd jakoś nie chciało. Teraz chce i w 2018 r. liczy na wpływy od każdego dodatkowego przedsiębiorcy, który skorzysta z nowych możliwości – w wysokości ok. 5600 zł rocznie. Kim będą ci nowi ludzie w legalnej polskiej gospodarce?

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
-14°C Poniedziałek
rano
-7°C Poniedziałek
dzień
-6°C Poniedziałek
wieczór
-5°C Wtorek
noc
wiecej »