Morawiecki: Nie jest w naszym interesie być w strefie euro

Nie jest w tej chwili w interesie Polski być w strefie euro, bo nie chcemy tracić możliwości prowadzenia niezależnej polityki monetarnej - mówił w środę w Polsat News wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

Pytany o perspektywy wejścia Polski do strefy euro Morawiecki przekonywał, że Polska i strefa euro to nie są dziś spójne względem siebie obszary walutowe. Polska ma bowiem "inny przebieg cyklu koniunkturalnego", "inną strukturę produkcji", a także "innego rodzaju przewagi konkurencyjne".

Stąd, w opinii wicepremiera, "dzisiaj nie widzimy powodu, by tracić podstawowy instrument", jakim jest "prowadzenie niezależnej polityki monetarnej", możliwej dzięki własnej walucie.

"Chodzi o relacje waluty własnej do innych walut, wysokość stóp procentowych oraz zdolność kraju do emisji długu w swojej własnej walucie" - tłumaczył. "Hiszpania, Grecja, Finlandia zostały tego pozbawione i dzisiaj cierpią" - dodał.

Pytany o propozycję, by kwestia euro była jednym z ewentualnych pytań w referendum (mówił o tym w środę szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski - PAP) Morawiecki przekonywał, że "referendum jest bardzo poważnym narzędziem, nie należy go nadużywać i należy bardzo dokładnie przemyśleć".

«« | « | 1 | » | »»
 • Gość
  18.05.2017 13:28
  Nie chciałbym, aby nasz kraj był w takiej sytuacji jak dzisiaj Grecja, gdzie pod płaszczykiem pomocy, Grecy zmuszeni są wyprzedawać swój majątek, nie mogąc zdewaluować swojej waluty. Każdy rząd zrobi wszystko, aby zapełnić pustą kasę. Dobrze, że mamy konstytucyjny limit długu. Dlatego lepiej zachować te możliwości, o których mówi Morawiecki, aż do czasu uzyskania gospodarki porównywalnej z niemiecką czy francuską. Euro korzystne jest dla dużych i bogatych krajów. Wymiana handlowa nie zależy od waluty, tylko od posiadanych produktów i usług, czyli krąg zamyka się, najpierw silna gospodarka, a później zobaczymy.
 • Gość
  18.05.2017 14:54
  Grecja zbankrutowała nie z powodu EURO lecz z powodu własnejniegospodarności, rozrzutności (np. oraganizacja olimpiady, bardzo wysokie emerytury, itd.) oraz z tytułu fałszowania sprawozdań sinansowych i statystyk jak również korupcji w sferze nieegzekwowania należnych podatków w szczególności od nieruchomości. Gdyby Grecja sprawnie zarządzała swoim, to miałaby dobrobyt taki ma zachodnia Europa. A teraz żyje przede wszystkim za środki finansowe UE.
 • Gość
  18.05.2017 16:26
  Niestety nie mam zaufania do rządzących, że nie posuną się do tego samego co w Grecji, jeżeli zabraknie kasy. Już takie działania widać w Polsce: OFE, przenoszenie zadłużenia do ZUS, kreatywna księgowość, itp. Dobrze, że mamy konstytucyje ograniczenie
 • Gość
  18.05.2017 23:33
  W moim interesie jest być w strefie euro. Polska do tego się zobowiązała. Niech te swoje prywatne opinie wyraża pan Morawiecki we własnym imieniu. I na własny rachunek. Płacąc za to z własnej kieszeni. Ode mnie i moich pieniędzy - wara. A zobowiązań należy przestrzegać. Chyba, że jako znany bankster zamierza postępować, jak to czynił w przeszłości.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13°C Poniedziałek
  rano
  20°C Poniedziałek
  dzień
  21°C Poniedziałek
  wieczór
  17°C Wtorek
  noc
  wiecej »