Niemcy chcą obciąć fundusze unijne m.in. dla Polski?

Rząd Niemiec analizuje, czy Unia Europejska może uzależnić wypłaty funduszy strukturalnych od przestrzegania zasad praworządności - podał we wtorek "Der Spiegel" w wydaniu internetowym. Redakcja powołuje się na dokument z ministerstwa gospodarki w Berlinie.

Licząca osiem stron analiza dotyczy kolejnego siedmioletniego okresu finansowego UE po roku 2020 i jest związana z wyjściem Wielkiej Brytanii z UE. Brexit oznacza ubytek środków w unijnej kasie w wysokości od 10 do 13 mld euro rocznie. Ponieważ Unia nie może zaciągać długów, istnieją tylko dwie możliwości wyrównania straty: zaciskanie pasa lub dodatkowe pieniądze od innych płatników netto - czytamy w internetowym wydaniu "Spiegla".

Brexit wydaje się dogodną okazją do nowego ustalenia zasad transferów finansowych między bogatymi i mniej zasobnymi krajami UE. Trzeba "krytycznie zbadać wszystkie instrumenty wsparcia" - czytamy w dokumencie niemieckiego rządu cytowanym przez "Spiegla". Wydatki z budżetu Unii zostaną objęte w całości cięciami - piszą autorzy raportu.

"Der Spiegel" pisze, że "narodowo-konserwatywny rząd PiS" przysparza obecnie KE największych kłopotów. "Komisja Europejska w Brukseli wdrożyła postępowanie sprawdzające praworządność, lecz rząd PiS, zamiast - jak miano nadzieję - pójść na ustępstwa, zaostrzył jeszcze ataki" - pisze autor artykułu Markus Becker z Brukseli.

Niemiecki dziennikarz pisze, że premier Beata Szydło "wykorzystała zamach terrorystyczny w Manchesterze do frontalnego ataku na UE". Becker przypomina też, że szefowie rządów kilku zachodnioeuropejskich krajów domagali się w minionych miesiącach sankcji finansowych wobec krajów wschodnioeuropejskich.

"Der Spiegel" zaznacza, że nawet krytycy rządów Polski czy Węgier wątpią w sens takich kar. Redakcja cytuje prominentnego eurodeputowanego niemieckiej chadecji Elmara Broka, który mówi, że "80 proc. Polaków popiera UE, a setki tysięcy demonstrują w obronie (unijnych) wartości". "Nie wolno ich karać" - zaznacza Brok.

"Der Spiegel" pisze, że dyskusja dotyczy nie tylko funduszy strukturalnych, lecz także dotacji dla rolników.

Niemiecki rząd zamierza przedstawić swoje stanowisko podczas nieformalnego spotkania ministrów odpowiedzialnych za politykę strukturalną 8 i 9 czerwca na Malcie. Jeżeli propozycja niemiecka zyska poparcie większości państw, presja na Polskę i Węgry znacznie wzrośnie - powiedział redakcji anonimowy dyplomata w Brukseli.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • max
  31.05.2017 00:11
  Czy rzeczywiście Niemcy są takie praworządne, że maja prawo nas pouczać i karać? Może powinno się zbadać łamanie przez Niemcy traktatu z Schengen, stworzenie niebezpieczeństwa dla obywateli UE w tym Polaków, dofinansowanie niemieckich banków w strefie Euro (na które 6,27mld Euro zrzuciło się również Polskie społeczeństwo), dofinansowanie sieci sklepów Lidl oraz Kaufland przez Bank Światowy i Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju kwota prawie 1mld USD, prawie 90% wykup polskich gazet regionalnych i dużej części innych mediów przez Niemców oraz szerzenie antypolskiej propagandy i cenzury czy w końcu honorowanie dekretów Nazistowskich - nie uznawanie polskiej mniejszości w Niemczech i to rzekomo w demokratycznym państwie prawa!
  Polski rząd powinien w końcu wystąpić o odszkodowania za eksterminacje milionów obywateli Polski oraz za zniszczenia materialne które tylko w Generalnym Gubernatorstwie szacuje się na ok. 850 mld USD.
  Powinno się też wprowadzić podatek obrotowy tak by część zysków m.in. niemieckich firm które są obecnie transferowane z Polski, zostawała w Polsce i służyła Polakom.
 • Gość
  31.05.2017 07:14
  Proszę o jeszcze więcej hejtu na Niemcy! Ciągle nam go w Polsce mało!
 • tantkiewicz
  31.05.2017 07:25
  Niemcy sa tym krajem na swiecie, ktory wyrzadzal, wyrzadza i pewnie bedzie wyrzadzal najwiecej zla Polsce, Europie i calemu swiatu.
 • Gość
  31.05.2017 11:53
  Moje zdanie jedno - wykluczyć POLSKĘ z układu Schengen i wprowadzić wizy dla Polaków. Całym sercem jestem za zamknięciem polskich granic. I za to będę chwalił PIS i obecny rząd.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7
  7°C Poniedziałek
  rano
  9°C Poniedziałek
  dzień
  10°C Poniedziałek
  wieczór
  8°C Wtorek
  noc
  wiecej »