Turecki Trybunał Konstytucyjny rozwiązał w piątek główną partię polityczną wspierającą mniejszość kurdyjską - Demokratyczną Partię Społeczną (DTP) - z powodu jej powiązań z rebeliantami z Partii Pracujących Kurdystanu (PKK).
Trybunał zakazał też części członków tego ugrupowania przystąpienia do innych partii politycznych przez pięć lat i nakazał wyrzucenie jego dwóch przedstawicieli, w tym szefa partii Ahmeta Turka, z parlamentu.
Wcześniej Unia Europejska, o członkostwo w której ubiega się Turcja, ostrzegła, że rozwiązanie DTP będzie naruszało prawa mniejszości kurdyjskiej.
Orzeczenie to prawdopodobnie skomplikuje wysiłki rządu mające na celu pojednanie z Kurdami i zakończenie trwającego od ćwierć wieku konfliktu z kurdyjskimi rebeliantami domagającymi się autonomii.
Postępowanie przeciwko DTP zostało przeprowadzone na wniosek tureckiego prokuratora generalnego Abdurrahmana Yalcinkaya, który w 2008 roku bezskutecznie próbował rozwiązać rządzącą obecnie Partię Sprawiedliwości i Rozwoju premiera Recepa Erdogana, zarzucając, że jej działania są sprzeczne ze świecką konstytucją.
Kac nakazał wojsku "bezkompromisowe działanie z całą stanowczością", by zapobiec takim wydarzeniom.
Mieszkańców Ukrainy czeka trudna zima - stwierdził Franciszek.
W III kw. br. 24 spółki giełdowe pozostające pod kontrolą Skarbu Państwa zarobiły tylko 7,4 mld zł.
Uroczyste przekazanie odbędzie się w katedrze pw. Świętego Marcina w Spiskiej Kapitule na Słowacji.