Turecki Trybunał Konstytucyjny rozwiązał w piątek główną partię polityczną wspierającą mniejszość kurdyjską - Demokratyczną Partię Społeczną (DTP) - z powodu jej powiązań z rebeliantami z Partii Pracujących Kurdystanu (PKK).
Trybunał zakazał też części członków tego ugrupowania przystąpienia do innych partii politycznych przez pięć lat i nakazał wyrzucenie jego dwóch przedstawicieli, w tym szefa partii Ahmeta Turka, z parlamentu.
Wcześniej Unia Europejska, o członkostwo w której ubiega się Turcja, ostrzegła, że rozwiązanie DTP będzie naruszało prawa mniejszości kurdyjskiej.
Orzeczenie to prawdopodobnie skomplikuje wysiłki rządu mające na celu pojednanie z Kurdami i zakończenie trwającego od ćwierć wieku konfliktu z kurdyjskimi rebeliantami domagającymi się autonomii.
Postępowanie przeciwko DTP zostało przeprowadzone na wniosek tureckiego prokuratora generalnego Abdurrahmana Yalcinkaya, który w 2008 roku bezskutecznie próbował rozwiązać rządzącą obecnie Partię Sprawiedliwości i Rozwoju premiera Recepa Erdogana, zarzucając, że jej działania są sprzeczne ze świecką konstytucją.
Stowarzyszenia rodzinne we Francji nie zgadzają się na nowy program edukacji seksualnej.
Sieci trzech krajów pracują obecnie w tzw. trybie izolowanej wyspy.
Uruchomiono tam specjalny numer. Asystenci odpowiadają w ciągu 48 godzin.
Potępił prawo pozwalające na konfiskatę ziemi białych farmerów w RPA.
Zrewanżował się w ten sposób za podobną decyzję Bidena wobec niego w 2021 roku.
W tej chwili weszliśmy w okolice deficytu w rachunku bieżącym.
Do końca roku oczekuje się w Rzymie ponad 30 mln turystów i pielgrzymów.
Nie mamy o nich żadnych informacji, a wy niczego nie robicie - wykrzykiwały.