Para prezydencka ofiarowała tabernakulum do kaplicy świętej Jadwigi Śląskiej przy rezydencji prezydenta RP na Zadnim Groniu w Wiśle w Beskidach. W uroczystym poświęceniu uczestniczyła w sobotę pierwsza dama Maria Kaczyńska.
"Mosiężne tabernakulum ze srebrnymi okuciami jest współczesne. Kaplica nigdy nie miała tabernakulum, w związku z tym para prezydencka postanowiła je ufundować i podarować rezydencji" - powiedziała kierownik rezydencji Krystyna Pasierbek.
Uroczystości przewodniczył kapelan prezydenta, ksiądz Roman Indrzejczyk. Uczestniczyli w niej także: biskup bielsko-żywiecki Tadeusz Rakoczy i duchowni luterańscy. Kaplica jest katolicka, jednak udostępniana bywa także ewangelikom.
Drewniany budynek kaplicy powstał w 1909 roku z inicjatywy arcyksięcia Fryderyka Habsburga. W środku znajduje się ołtarz z I połowy XVII wieku i dwa obrazy, które zostały przeniesione z rozebranego kościoła w Bystrzycy na Zaolziu. Wisi także krucyfiks nieznanego autora z I połowy XIV wieku.
Święta Jadwiga Śląska pochodziła z Bawarii. Żyła na przełomie XII i XIII wieku. Należy do najpopularniejszych świętych w Polsce, zwłaszcza na Śląsku, ale także w Austrii, w Czechach, Niemczech, na Węgrzech oraz we Francji.
Jadwiga Śląska była córką Bertolda IV, hrabiego Diessen-Andechss, a później żoną Henryka I Brodatego. Słynęła z ascetycznego życia. W 1209 roku przyjęła śluby czystości. Zmarła w 1243 roku. 24 lata później została kanonizowana przez Klemensa IV. Święta Jadwiga jest patronką Archidiecezji Wrocławskiej i pojednania polsko-niemieckiego.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.