Za ofiary stanu wojennego modlono się w niedzielę – w 28. rocznicę tragicznych wydarzeń z 13 grudnia 1981 r. – w kościele ojców dominikanów w Poznaniu, który w tamtych czasach stał się dla poznaniaków symbolem oporu przeciwko komunistycznej władzy.
Mszę św. w zastępstwie metropolity poznańskiego, arcybiskupa Stanisława Gądeckiego odprawił ks. prałat Jan Stanisławski z Kurii Metropolitalnej. W nabożeństwie wzięli udział byli internowani, poczty sztandarowe „Solidarności” oraz przedstawiciele lokalnych władz.
„Czy wszystko idzie w Ojczyźnie naszej w dobrym kierunku? W tym kierunku, w jakim powiał Duch Święty, by odnowić oblicze ziemi, Tej ziemi?” – pytał w kazaniu prałat Stanisławski, nawiązując do homilii Jana Pawła II, który w 1979 roku modlił się tymi samymi słowami.
Duchowny stwierdził, że mimo tragedii stanu wojennego – „już wtedy odczuwalna była bliskość Boga, który nie opuścił swego narodu”.
„Swoją bliskość objawił Bóg-Emmanuel w osobie Jana Pawła II, który był naszą wielką moralną siłą i wsparciem. Swoją bliskość objawił Bóg przez proroków pokrzepiania słowem: przez księdza Jerzego Popiełuszko, ojca Honoriusza Kowalczyka, poznańskich dominikanów i setki odważnych księży w naszej Ojczyźnie, gdy za to płacili wielką cenę” – mówił ks. Stanisławski.
„Nie jest to więc do końca uczciwe, gdy w głośnym krakowskim księdzu lokuje się całą wdzięczność i uznanie, odsyłając wielkie i męczeńskie postacie księży z tamtych dni w krainę zapomnienia” – dodał prałat, nie wymieniając jednak nikogo z nazwiska.
Wierni modlili się za ofiary stanu wojennego „naszego miasta”, wymieniając m.in. nazwiska: o. Kowalczyka oraz 19-letniego ucznia, Piotra Majchrzaka. Modlono się także za „wszystkich cichych uczestników tamtych wydarzeń: bitych, wyrzuconych z pracy i wyrzuconych z kraju”.
Po Mszy uczestnicy nabożeństwa przemaszerowali udekorowaną narodowymi i solidarnościowymi flagami aleją Niepodległości pod Poznańskie Krzyże – które upamiętniają ofiary krwawych wydarzeń 1956 roku – gdzie złożyli wieńce i kwiaty.
W stanie wojennym kościół i klasztor dominikanów były dla poznaniaków symbolem oporu przeciwko próbom zdławienia „Solidarności”. Na odprawiane tutaj Msze za Ojczyznę przychodziły tłumy ludzi. W klasztorze powstał też punkt pomocy osobom represjonowanym i ich rodzinom.
Wiosną 1983 roku w niewyjaśnionych do dziś okolicznościach zginął ówczesny duszpasterz akademicki, ojciec Honoriusz Kowalczyk. Instytut Pamięci Narodowej prowadzi dochodzenie, czy dominikanina zamordowała inwigilująca go nieustannie Służba Bezpieczeństwa.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.