Honorowe pierwszeństwo wśród biskupów oraz członkostwo w Radzie Stałej Episkopatu przysługują Prymasowi Polski. Tytuł ten związany jest ponownie z arcybiskupem gnieźnieńskim. Przysługuje mu na czas pełnienia tego urzędu.
O przywilejach prymasa Polski przypomniał papież Benedykt XVI w liście z 8 grudnia do abp. Henryka Muszyńskiego. Podkreślił w nim „wielki szacunek i znaczenie tytułu prymasa w polskim Narodzie”. Ojciec Święty zaakcentował też, że prymas jest znakiem jedności polskich katolików.
Papież powołuje się w liście na statuty Episkopatu Polski - to one określają kompetencje prymasa. Na mocy obowiązującego od 7 października nowego Statutu, prymas Polski wchodzi z urzędu w skład Rady Stałej Episkopatu, co jest nowością.
Inauguracja posługi prymasowskiej abp. Henryka Muszyńskiego rozpocznie się w sobotę o godz. 10.30 sesją naukową w gnieźnieńskim Teatrze. Po jej zakończeniu o godzinie 13. w katedrze gnieźnieńskiej sprawowana będzie uroczysta Msza św. pod przewodnictwem i z homilią nowego Prymasa Polski.
Benedykt XVI zaznaczył w swoim liście, że prymasostwo przysługuje każdemu arcybiskupowi gnieźnieńskiemu durante munere tj. na czas sprawowania przez niego urzędu. O ponownym powiązaniu tytułu prymasa z arcybiskupem gnieźnieńskim zdecydował – ze względów historycznych - papież Benedykt XVI w 2006 roku.
Witało ich jako wyzwolicieli ok. 7 tys. skrajnie wyczerpanych więźniów.
Trump powiedział w sobotę, że "powinniśmy po prostu oczyścić" palestyńską enklawę.