„Przyjdźcie celebrować ze mną Boże Narodzenie w Gazie“ – taki apel wystosował abp Fouad Twal, z okazji świątecznej wizyty w parafii katolickiej liczącej ok. 200 wiernych w Gazie.
W IV niedzielę Adwentu wraz z patriarchą łacińskim Jerozolimy do Strefy Gazy udali się przedstawiciele europejskich organizacji charytatywnych, które pragną utworzyć „mosty solidarności“ pomiędzy Strefą Gazy i stu europejskimi miastami gotowymi uczcić Boże Narodzenie konkretnym wsparciem tamtejszej ludności.
Tegoroczna celebracja Bożego Narodzenia z katolikami mieszkającymi w Strefie Gazy z perspektywy pierwszej rocznicy inwazji izraelskiej ma dla abp. Twala bardzo wymowne znaczenie. Wspominając tamte wydarzenia patriarcha wyznaje: „Naszą bronią przeciwko zwątpieniu i załamaniu była modlitwa oraz świadomość komunii z Kościołami oraz chrześcijanami z całego świata”.
Wojna w Strefie Gazy, która pochłonęła ogromną liczbę ofiar, wśród których setki dzieci oraz spowodowała zniszczenie domów, szkół i szpitali zamieniła święto celebrujące życie w żałobę i rozpacz. Jeszcze dzisiaj skutki tamtych tragicznych tygodni sprzed roku są bardzo widoczne w życiu ludności Gazy. Dlatego patriarcha Twal apeluje: „Także w tym roku zjednoczmy się w ufnej modlitwie do Boga Pokoju oraz otoczmy solidarnością tych, którzy cierpią”.
Promykiem nadziei dla mieszkańców Gazy może stać się zapowiadana przez wojskowe dowództwo możliwość otwarcia na okres świąteczny przejść granicznych Strefy, w celu umożliwienia chrześcijańskim obywatelom odwiedzenia Betlejem i celebrowania świąt w Grocie Narodzenia. Niepotwierdzona jeszcze oficjalnie informacja wydaje się być wynikiem starań Kościołów chrześcijańskich Ziemi Świętej o złagodzenie blokady terytorium Gazy i zapewnienie wiernym swobodnego dostępu do Miejsc Świętych.
Zmarł papież Franciszek. Odszedł o godz. 7.35 - informuje Radio Watykańskie.
W akcji bierze udział ponad 150 strażaków zawodowych i OSP i inne służby.
Wielkanoc w Kościele łacińskim przypada w tym samym czasie co żydowska Pascha.
A to z racji wspólnej w tym roku daty obchodów Wielkiej Nocy.
"Niech światło pokoju promieniuje na całą Ziemię Świętą i na cały świat."
W 2024 r. do Izraela przyjechał niecały milion turystów z zagranicy; w 2019 r. - ponad 4,5 mln.