Górale i turyści powitają Nowy Rok także na mszach świętych, wysoko w Beskidach. Nabożeństwa takie będą odprawione przy schronisku na Markowych Szczawinach w masywie Babiej Góry, na Groniu Jana Pawła II, a także na Matysce.
Przed południem w sylwestra zostanie odprawiona msza św. na Matysce (609 m n.p.m.) w Radziechowach na Żywiecczyźnie. Górale z Beskidu Żywieckiego będą dziękować za łaski otrzymane w 2009 roku i prosić o błogosławieństwo w 2010 roku. Matyska zwana jest Golgotą Beskidów. Znajduje się na niej 29-metrowy krzyż milenijny.
W południe zostanie odprawiona msza święta w kaplicy na Groniu Jana Pawła II. Wierni będą modlili się w intencji rychłej beatyfikacji Jana Pawła II. Kaplica na Groniu Jana Pawła II, nazywana też Sanktuarium Górskim, powstała w 1995 roku. Na pobliski Leskowiec wielokrotnie przybywał podczas pieszych wędrówek po Beskidach Karol Wojtyła.
Wieczorem przed schroniskiem na Markowych Szczawinach, w świetle pochodni, mszę świętą odprawi ratownik GOPR, ksiądz Maciej Ostrowski. Weźmie w niej udział około 50 turystów, którzy witają Nowy Rok w schronisku. Nabożeństwa sylwestrowe stały się już tradycją na Markowych Szczawinach.
Niecodzienna msza święta zostanie odprawiona w Nowy Rok o świcie w kościele świętego Floriana w Żywcu-Zabłociu. Wezmą w niej udział jukace. To blisko 70-osobowa grupa młodych mężczyzn, która późnym wieczorem w sylwestra rozpocznie kolędowanie po całym mieście.
"Nabożeństwo z udziałem tej grupy kolędniczej ma już swoją długoletnią tradycję. Jukacem może być tylko kawaler mieszkający w dzielnicy Żywiec-Zabłocie. Grupa wyróżnia się charakterystycznym strojem. Jukac ubrany jest w spodnie góralskie oraz w kolorową bluzę obwieszczoną pasterskimi dzwonkami. Nieodzownym elementem stroju jest również kilkumetrowy bat. Według dokumentów historycznych jukace istnieli już w drugiej połowie XVII wieku" - poinformował rzecznik burmistrza Żywca Tomasz Terteka.
Rzecznik dodał, że wśród jukacy obowiązuje specyficzna hierarchia. "Nie każdy młody kawaler może od razu nim zostać. Najpierw kolęduje jako +babka+, w następnym roku może być +kominiarzem+, +diabłem+, a po kilku latach zostaje jukacem" - dodał Terteka.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.