Zachowajmy dziedzictwo przodków

Do modlitwy i czynienia dobra zachęcili wiernych zwierzchnicy Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego (PAKP)

Podkreślają, że obecne czasy sekularyzacji i relatywizmu wymagają od prawosławnych szczególnej czujności, aby nie utracić duchowego dziedzictwa przodków. Prawosławni obchodzić będą Boże Narodzenie 7 stycznia.

Biskupi zachęcają wiernych, by zapomnieli o swoich problemach i niewygodach, zaznaczając, że w te dni radość ludzi ma być szczególnie wyraźna.

Jednocześnie, w bożonarodzeniowym liście przestrzegają: „Nasze czasy sekularyzacji i relatywizmu wymagają od nas, prawosławnych, szczególnej czujności, aby nie utracić tego wielkiego duchowego i kulturowego dziedzictwa świętego Prawosławia, które pozostawili nam nasi przodkowie”.

W tym kontekście zwracają uwagę na szczególne znaczenie rodziny. „Doświadczenie zdrowego życia rodzinnego jest zadatkiem zdrowego przyszłego pokolenia” – piszą autorzy listu dodając, że zdrowie prawosławnej rodziny, „oznacza zdrowie całej wspólnoty kościelnej i naszego narodu”.

Biskupi przypominają, że Kościół i rodzina powinni pomóc młodemu człowiekowi w „samodzielnym dokonywaniu wyborów i wybieraniu tego, co jest najlepsze i rozumne”.

Hierarchowie PAKP zwracają uwagę, że prawdziwym chrześcijaninem jest ten, kto nie tylko ten kto tak się deklaruje „ale ten, kto z modlitwą odwiedza chorych i dobrymi uczynkami pomaga potrzebującym, kto mądrym słowem rozgrzewa duszę innego człowieka”.

Na zakończenie listu hierarchowie prawosławni życzą wszystkim wiernym, by Bóg umocnił ich rodziny, młodzież i dzieci oraz błogosławił w nadchodzącym 2010 roku.

Orędzie podpisało dziesięciu hierarchów, na czele z abp. Sawą – metropolitą warszawskim i całej Polski.

W odróżnieniu od chrześcijan zachodnich, świętujących od wieków narodzenie Chrystusa 25 grudnia, większość prawosławnych obchodzi to święto 7 stycznia, zgodnie z kalendarzem juliańskim, który w stosunku do obowiązującego niemal wszędzie na świecie kalendarza gregoriańskiego jest "opóźniony" o 13 dni.

Liczbę polskich wyznawców prawosławia hierarchowie Cerkwi w Polsce szacują na 550-600 tysięcy. Największe ich wspólnoty żyją w województwie podlaskim - w Białymstoku oraz w południowo-zachodniej części województwa podlaskiego - Hajnówce, Bielsku Podlaskim, Gródku, Michałowie.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
9°C Piątek
wieczór
11°C Sobota
noc
11°C Sobota
rano
12°C Sobota
dzień
wiecej »