Malezja: walka o "Allaha" trwa

Semickie słowo „Allah” istnieje dłużej niż islam, dlatego muzułmanie nie mogą mieć nań wyłączności. Kościół w Malezji musi kontynuować walkę o prawa niemuzułmanów w tym kraju – powiedział bp Paul Tan Chee Ing, z diecezji Melaka-Johor.

Kieruje on jednocześnie Chrześcijańską Federacją Malezji. W wywiadzie dla agencji Zenit przypomniał on, że rządowym zakazem objęte są również inne malajskie słowa o znaczeniu religijnym. W istocie chodzi tu o wiele szerszą dyskryminację, która prowadzi do coraz większego exodusu chrześcijan z Malezji – dodaje bp Tan.

Zdaniem malezyjskiego hierarchy w chwili obecnej sytuacja wymknęła się spod kontroli rządu. Od trzech lat, mając silne poparcie muzułmańskich zwierzchników religijnych, dążył on do zakazu używania słowa Allah przez niemuzułmanów. W ten sposób rządząca partia muzułmańska Zjednoczona Malajska Organizacja Narodowa liczyła na zdobycie poparcia wyborców. Niezamierzenie przyczyniła się jednak również do radykalizacji postaw wśród mahometan, którzy zapowiedzieli na jutro ogólnokrajowe manifestacje w tej sprawie. Nie pomogła wczorajsza decyzja Sądu Najwyższego o zawieszeniu swego orzeczenia z ubiegłego tygodnia, w którym uznał on rządowe poczynania za sprzeczne z konstytucją. Poparcie dla rządowego zakazu wycofała też druga partia muzułmańska, pozostająca w opozycji. Niezmienne jest natomiast stanowisko islamskich duchownych. Narodowa Rada Fatwy wydała nowe orzeczenie, w którym potwierdza, że słowo Allah ma być zastrzeżone wyłącznie dla islamu.

Pomimo ostatnich wydarzeń Kościół w Malezji nie traci nadziei. Jesteśmy silni i zjednoczeni – mówi bp Tan. Kościoły są pełne wiernych. Tutejsi katolicy są też bardzo ofiarni. Regularnie wspieramy chrześcijan w innych krajach, takich jak Kenia, Birma czy Laos – dodaje malezyjski biskup.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| ALLAH, MALEZJA

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
22°C Sobota
wieczór
20°C Niedziela
noc
17°C Niedziela
rano
26°C Niedziela
dzień
wiecej »