Andrzejku, żeby było krótko

Osobisty sekretarz kard. Franciszka Macharskiego uczestniczył w uroczystości poświęcenia tablicy upamiętniającej postać zmarłego przed rokiem metropolity krakowskiego.

Jest to pierwsza w archidiecezji krakowskiej tablica pamiątkowa poświęcona kard. Franciszkowi Macharskiemu, który urząd Biskupa Krakowa sprawował w latach 1978 - 2005. Najprawdopodobniej jest to także pierwsza tablica w Polsce i na świecie.

- Pragniemy utrwalić w sercach naszą pamięć o wybitnym pasterzu archidiecezji krakowskiej, który był jednocześnie wielkim przyjacielem naszej parafii, ale i całego regionu podhalańskiego - mówił ks. prałat Stanisław Strojek, proboszcz parafii NSPJ i zarazem dziekan nowotarski.

Ks. prałat Strojek poświęcił tablicę poświęconą kard. Franciszkowi Macharskiemu przed Mszą św. o godz. 10.30. W uroczystości wziął udział ks. prałat Andrzej Fryźlewicz, przez 33 lata osobisty sekretarz kard. Franciszka Macharskiego. Kapłan pochodzi z nowotarskiej parafii NSPJ. - Cieszę się z tego znaku pamięci o kard. Franciszku, który pojawił się w naszej świątyni. On bardzo lubił przyjeżdżać do Nowego Targu i często mówił, że czuje się "swój i domownik". Co zresztą zostało utrwalone w tekście na tablicy - przypomniał ks. Fryźlewicz. Kapłan przypomniał, że jego przełożony chętnie uczestniczył w wydarzeniach miasta, udzielał sakramentu bierzmowania, a nawet pierwszej komunii świętej.

Osobisty sekretarz kard. Macharskiego przypomniał również, że hierarcha bardzo zaangażował się w przygotowanie wizyty papieża Jana Pawła II do Polski w 1979 r. - Jeszcze wtedy byłem w seminarium, a kard. Franciszek powiedział, "żebym się modlił, a on jedzie załatwiać co trzeba" - opowiadał ks. Fryźlewicz. - Ówczesny wojewoda nowosądecki za nic w świecie nie chciał się zgodzić na wizytę papieża w stolicy Podhala. Kard. Franciszek zdradził mi później, że wojewoda powiedział mu iż "prędzej mi kaktus na ręce wyrośnie, niż papież przyjedzie do Nowego Targu". Metropolita odpowiedział mu, że szkoda tak szlachetnej ręki - wspominał z radością słowa swojego przełożonego ks. Andrzej. - A w ogóle to nie przedłużajmy , bo kardynał Franciszek zawsze mi powtarzał i wbijał do głowy: "Andrzejku pamiętaj, żeby było krótko" - śmiał ks. Andrzej.

Na uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej kard. Franciszkowi Macharskiemu przyjechał do Nowego Targu jego bratanek Piotr Macharski. Obecni byli przedstawiciele samorządu, na czele z wicestarostą powiatu nowotarskiego Władysławem Tylką. Starosta Krzysztof Faber na ręce ks. prałata Stanisława Strojka przysłał list okolicznościowy.

W strojach regionalnych obecna była delegacja Związku Podhalan z nowotarskiego oddziału. Pod tablicą pamiątkową złożone zostały wiązanki kwiatów. Przybył także wieloletni burmistrz miasta Marek Fryźlewicz, brat ks. Andrzeja.

Tablicę pamiątkową z inicjatywy Akcji Katolickiej ufundowali ks. prałat Stanisław Strojek z duszpasterzami i wiernymi parafii NSPJ. Projekt i samą tablicę wykonał pochodzący z Nowego Targu artysta-rzeźbiarz - Michał Batkiewicz.

Kardynał Franciszek Macharski, metropolita krakowski w latach 1979-2005 wielokrotnie przy różnych okazjach odwiedzał Nowy Targ i parafię NSPJ. W 2000 roku podczas I Światowego Zjazdu Górali otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Nowego Targu. Kard. Franciszek był zaprzyjaźniony z najbliższą rodziną swojego kapelana - ks. Andrzeja. Do dziś w archiwalnych zdjęciach rodzina kapłana przetrzymuje zdjęcia z niejednej wizyty kardynała w domu. Podczas jednej z nich hierarcha bawił się z małymi nowotarżanami, siedząc z nimi na dywanie.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 1 2 3 4 5 6
10°C Sobota
noc
5°C Sobota
rano
4°C Sobota
dzień
4°C Sobota
wieczór
wiecej »