Na kolędzie CD zamiast obrazka

W Kościele katolickim po świętach Bożego Narodzenia rozpoczęła się tradycyjna kolęda, czyli wizyty kapłanów w domach poszczególnych parafian. Dziś kolęda wygląda inaczej niż jeszcze kilka lat temu - czytamy w Polsce Głosie Wielkopolskim.

Z gazety dowiadujemy się, że w parafii pod wezwaniem świętego Wawrzyńca w Pniewach wierni zamiast tradycyjnych obrazków otrzymują płyty CD, gdzie jest dużo informacji nie tylko o historii, ale i współczesnym życiu codziennym.

- Wizyta kapłana ma być przede wszystkim okazją do błogosławieństwa i wspólnej modlitwy - podkreśla ojciec Leonard Bielecki, rzecznik klasztoru Ojców Franciszkanów i jednocześnie kapłan parafii na placu Bernardyńskim w Poznaniu. - Wystrzegam się więc moralizatorskiego tonu, bo wierny nie ma czuć się krytykowany. Ludziom, żyjącym bez sakramentu małżeństwa, staram się jedynie wskazać, dlaczego warto go zawrzeć - przekonuje franciszkanin.

Kolędujący księża nie ukrywają jednak, że rodzinnych problemów w domach jest coraz więcej. - Niestety, wśród mieszkańców zauważam coraz częściej brak chrześcijańskiej jedności - martwi się ksiądz Dariusz Kubica, który pomaga w kolędzie w parafii pod wezwaniem św. Wawrzyńca w Pniewach. - W ciągu ostatnich kilku lat w Polsce coraz bardziej podupada moralność. Coraz więcej jest grzesznych związków, z których ludzie się usprawiedliwiają. Za ten stan odpowiedzialni są nie tylko ludzie, ale także polskie prawo. Najwięcej emocji budzi tradycyjna "koperta". W Poznaniu wierni najczęściej dają 20 lub 50 zł.

- Ofiara na kościół to kolędowy zwyczaj, ale datki są przecież dobrowolne - podkreśla ojciec Leonard Bielecki z poznańskiego klasztoru Ojców Franciszkanów. - Są rodziny, które chcą i mogą w ten sposób wspomóc parafię, ale są też takie, którym to parafia pomaga.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
26°C Wtorek
wieczór
24°C Środa
noc
21°C Środa
rano
29°C Środa
dzień
wiecej »