Upamiętniający 300-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej 20-złotowy kolekcjonerski banknot NBP trafił właśnie do obiegu. Poczta Polska przygotowała z kolei okolicznościowy znaczek. Oba zaprezentowano w środę podczas konferencji na Jasnej Górze.
Częstochowską ikonę koronami papieża Klemensa XI koronował biskup chełmski Krzysztof Szembek 8 września 1717 r. Było to pierwsze takie wydarzenie poza Rzymem. Główne obchody jubileuszowe odbędą się na Jasnej Górze w sobotę.
Z tej okazji Narodowy Bank Polski wydał kolekcjonerski banknot o wartości nominalnej 20 zł, który trafił już do obiegu.
Na przedniej stronie banknotu zostały ukazane korony ofiarowane przez papieża Klemensa XI (skradziono je w 1909 r.). Jak podali przedstawiciele NBP, pod koroną Jezusa na tle stylizowanych lilii andegaweńskich znajduje się monogram maryjny, jako jedno z zabezpieczeń banknotu tzw. recto-verso. Z kolei po prawej stronie widnieją stylizowane motywy wici roślinnej z barokowej ramy Cudownego Obrazu.
Znakiem wodnym jest herb pauliński przedstawiający kruka z bochenkiem chleba w dziobie oraz dwa lwy wspierające się o pień palmy. W górnym lewym rogu umieszczono motyw roślinny z antepedium ołtarza w kaplicy Matki Bożej, wykonanego z okazji koronacji.
Na odwrotnej stronie banknotu widać rycinę wydaną w Rzymie w 1717 r., przedstawiającą koronację Cudownego Obrazu Matki Bożej - iluminację sanktuarium i widok na ołtarz koronacyjny. Po lewej stronie widnieje plan klasztoru jasnogórskiego z obwarowaniem fortecznym, a poniżej lilia andegaweńska. Po prawej stronie znajduje się motyw roślinny z ramy obrazu i znak wodny - herb paulinów.
"Symbolika teologiczna i historyczna przedstawiona na banknocie podkreśla wyjątkową rolę, jaką Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej oraz szerzej kult maryjny, odegrał w dziejach polskiego narodu" - napisał w folderze emisyjnym kustosz zbiorów sztuki wotywnej Jasnej Góry o. Stanisław Jan Rudziński.
Zaprojektowany przez Justynę Kopecką banknot wyemitowany został w nakładzie do 55 tys. sztuk i można go kupić w cenie 60 zł. Jak wynika z danych NBP, to dziewiąty banknot kolekcjonerski.
Przypadające w tym roku 300-lecie koronacji upamiętni także Poczta Polska, wydając z tej okazji znaczek przedstawiający obraz Matki Bożej Częstochowskiej na białym tle. Jego autorką jest Marzanna Dąbrowska. Wartość znaczka to 2,60 zł; nakład: 240 tys. sztuk.
Jak podano podczas konferencji, 26 sierpnia Poczta Polska wprowadzi do obiegu okolicznościową emisję z kopertą FDC (Pierwszego Dnia Obiegu) i datownikiem.
Główne uroczystości jubileuszowe odbędą się na Jasnej Górze w sobotę. Kulminacyjnym punktem będzie przedpołudniowa msza św. z udziałem władz kościelnych i państwowych. Przewodniczyć jej będzie nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, a homilię wygłosi prymas abp Wojciech Polak.
Na wieczór zaplanowano duże muzyczne widowisko, które patronatem objęła premier Beata Szydło.
Zgodnie z uchwałami Senatu oraz Sejmu, 2017 to Rok Koronacji Matki Bożej Częstochowskiej, Królowej Korony Polskiej.
... ocenił węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto.
Wcześniej delegacja protestujących przekazała swoje postulaty wobec KE.
Każdy z nich otrzymał wynagrodzenie 210 razy większe niż przeciętnie zarabiający pracownik.
Z powodu trwających w nich konfliktów zbrojnych, terroryzmu i przestępczości.