Chińska cenzura nakazała wycofanie z kin wersję dwuwymiarową kasowego przeboju Davida Camerona "Avatar", który trafił w czułą dla Chińczyków strunę, związaną z wysiedleniami i wyburzeniami pod nowe inwestycje.
Posunięcie, tuż przed okresem świątecznym, tłumaczyć można również chęcią zmniejszenia konkurencji dla chińskiego filmu o Konfucjuszu, wchodzącego tam w czwartek na ekrany.
Wersje "Avatara" trójwymiarowa i w technologii IMAX będą pokazywane nadal. Jednak bilety na projekcje dwuwymiarowe kosztują 30-40 juanów (4,40-6 dolarów), podczas gdy na seanse trójwymiarowe są dwukrotnie droższe. A na projekcję w systemie IMAX kosztują już 130-150 juanów (19-22 dolary).
Chińskie kina dysponują kilkudziesięcioma ekranami IMAX oraz 800 ekranami trójwymiarowymi. Zwykłych ekranów jest około 4500 - pisze agencja Associated Press.
Pokazy dwuwymiarowej wersji filmu Camerona, w którym Chińczycy dostrzegli odbicie w baśniowej otoczce problemu przymusowych, często brutalnych wysiedleń i wyburzeń domów, trwały do soboty. Wyburzenia i protesty wysiedlanych są w Chinach tematem politycznie drażliwym.
Według Liu Hui z UME International Cineplex wycofanie filmu z kin o dwuwymiarowych ekranach nie będzie miało dużego wpływu na kasowe zyski z "Avatara", za to filmy takie jak "Konfucjusz" zyskają.
W biograficznym filmie o filozofie, którego nauki przez wieki kształtowały Chiny, w rolę starożytnego mistrza wcielił się supergwiazdor z Hongkongu, Chow Yun-fat, znany m.in. z roli charyzmatycznego króla Syjamu w melodramacie "Anna i król" (1999) oraz jednego z głównych bohaterów filmu Anga Lee "Przyczajony tygrys, ukryty smok" (2000).
Produkcja filmu o Konfucjuszu (551-479 p.n.e.) zbiegła się w Chinach z renesansem nauk konfucjańskich; od kilku lat do konfucjańskich wartości nawiązuje oficjalna polityka "harmonijnego społeczeństwa" ogłoszona przez prezydenta Chin Hu Jintao. Zasad głoszonych przez Konfucjusza uczy się obecnie nawet więźniów.
W przyszłym miesiącu rozpoczyna się chiński Nowy Rok księżycowy, który jest największym chiński świętem. Jest to okres całotygodniowych lub dłuższych wakacji i urlopów, które Chińczycy starają się spędzać rodzinnie. Kina w tym okresie spodziewają się zwiększonej widowni.
Anglojęzyczny dziennik "China Daily" twierdzi, że "Avatar" trafił w czułą dla Chińczyków strunę.
Akcja filmowej baśni s-f toczy się wokół wypierania alienów Na'vi z ich siedzib przez ludzi, przybyłych eksploatować ich planetę. Część Chińczyków dostrzega w tym analogię do brutalnego usuwania mieszkańców starych domów, wyburzanych przez deweloperów. Problem ten dotyczy milionów ludzi w Chinach.
"Wszystkie te przymusowe likwidacje starych kwartałów miast w Chinach czynią z nas jedyne ziemskie istoty zdolne dziś naprawdę odczuć ból Na'vi" - czytamy w "China Daily".
"Avatar" już stał się w Chinach największym sukcesem kasowym. Do 12 stycznia zarobił ponad 300 mln juanów (44,1 mln dolarów) i szybko przebił zeszłoroczne hity "2012" i "Transformers 3".
Władze Chin bardzo chronią swój przemysł filmowy. Na chiński rynek co roku dopuszczanych jest zaledwie 20 zagranicznych filmów.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.