Reklama

Chiny: Ograniczono projekcje "Avatara"

Chińska cenzura nakazała wycofanie z kin wersję dwuwymiarową kasowego przeboju Davida Camerona "Avatar", który trafił w czułą dla Chińczyków strunę, związaną z wysiedleniami i wyburzeniami pod nowe inwestycje.

Reklama

Posunięcie, tuż przed okresem świątecznym, tłumaczyć można również chęcią zmniejszenia konkurencji dla chińskiego filmu o Konfucjuszu, wchodzącego tam w czwartek na ekrany.

Wersje "Avatara" trójwymiarowa i w technologii IMAX będą pokazywane nadal. Jednak bilety na projekcje dwuwymiarowe kosztują 30-40 juanów (4,40-6 dolarów), podczas gdy na seanse trójwymiarowe są dwukrotnie droższe. A na projekcję w systemie IMAX kosztują już 130-150 juanów (19-22 dolary).

Chińskie kina dysponują kilkudziesięcioma ekranami IMAX oraz 800 ekranami trójwymiarowymi. Zwykłych ekranów jest około 4500 - pisze agencja Associated Press.

Pokazy dwuwymiarowej wersji filmu Camerona, w którym Chińczycy dostrzegli odbicie w baśniowej otoczce problemu przymusowych, często brutalnych wysiedleń i wyburzeń domów, trwały do soboty. Wyburzenia i protesty wysiedlanych są w Chinach tematem politycznie drażliwym.

Według Liu Hui z UME International Cineplex wycofanie filmu z kin o dwuwymiarowych ekranach nie będzie miało dużego wpływu na kasowe zyski z "Avatara", za to filmy takie jak "Konfucjusz" zyskają.

W biograficznym filmie o filozofie, którego nauki przez wieki kształtowały Chiny, w rolę starożytnego mistrza wcielił się supergwiazdor z Hongkongu, Chow Yun-fat, znany m.in. z roli charyzmatycznego króla Syjamu w melodramacie "Anna i król" (1999) oraz jednego z głównych bohaterów filmu Anga Lee "Przyczajony tygrys, ukryty smok" (2000).

Produkcja filmu o Konfucjuszu (551-479 p.n.e.) zbiegła się w Chinach z renesansem nauk konfucjańskich; od kilku lat do konfucjańskich wartości nawiązuje oficjalna polityka "harmonijnego społeczeństwa" ogłoszona przez prezydenta Chin Hu Jintao. Zasad głoszonych przez Konfucjusza uczy się obecnie nawet więźniów.

W przyszłym miesiącu rozpoczyna się chiński Nowy Rok księżycowy, który jest największym chiński świętem. Jest to okres całotygodniowych lub dłuższych wakacji i urlopów, które Chińczycy starają się spędzać rodzinnie. Kina w tym okresie spodziewają się zwiększonej widowni.

Anglojęzyczny dziennik "China Daily" twierdzi, że "Avatar" trafił w czułą dla Chińczyków strunę.

Akcja filmowej baśni s-f toczy się wokół wypierania alienów Na'vi z ich siedzib przez ludzi, przybyłych eksploatować ich planetę. Część Chińczyków dostrzega w tym analogię do brutalnego usuwania mieszkańców starych domów, wyburzanych przez deweloperów. Problem ten dotyczy milionów ludzi w Chinach.

"Wszystkie te przymusowe likwidacje starych kwartałów miast w Chinach czynią z nas jedyne ziemskie istoty zdolne dziś naprawdę odczuć ból Na'vi" - czytamy w "China Daily".

"Avatar" już stał się w Chinach największym sukcesem kasowym. Do 12 stycznia zarobił ponad 300 mln juanów (44,1 mln dolarów) i szybko przebił zeszłoroczne hity "2012" i "Transformers 3".

Władze Chin bardzo chronią swój przemysł filmowy. Na chiński rynek co roku dopuszczanych jest zaledwie 20 zagranicznych filmów.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
1°C Niedziela
rano
3°C Niedziela
dzień
4°C Niedziela
wieczór
3°C Poniedziałek
noc
wiecej »

Reklama