O modlitwę w intencji jedności chrześcijan i ich bardziej przekonującego świadectwa wobec świata zaapelował Ojciec Święty podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. W auli Pawła VI zgromadziło się ok. 8 tys. wiernych. Polaków papież wezwał, by byli krzewicielami i świadkami pojednania.
Swoją katechezę Benedykt XVI poświęcił w całości tygodniowi modlitw o jedność chrześcijan. Przypomniał, że zaangażowanie ekumeniczne obejmuje wymiar naszej odpowiedzialności.
„Wypływa stąd konieczność czynienia wszystkiego, co możliwe, by rzeczywiście osiągnąć jedność” – podkreślił Ojciec Święty.
Zaznaczył, iż obok ludzkiej odpowiedzialności ma też miejsce działanie Boga, gdyż „tylko Bóg może obdarzyć Kościół jednością”. Benedykt XVI wyraził przekonanie, że Bóg stworzy jedność, gdy będziemy na nią przygotowani. Przypomniał o osiągnięciach dialogu ekumenicznego w okresie minionych pięćdziesięciu lat. „Musimy jednak wiedzieć, że dzieło ekumeniczne nie jest procesem linearnym, gdyż dawne problemy tracą swój ciężar i rodzą się nowe problemy i trudności” – stwierdził papież. Jednocześnie wskazał, że konieczna jest nasza otwartość na proces oczyszczenia, w którym Pan uzdalnia nas do pokory. Benedykt XVI zaapelował do wiernych o nowe, wspólne świadectwo wierności Chrystusowi wobec świata.
Zwracając się do zgromadzonych w auli Pawła VI Polaków papież powiedział:
„Drodzy Polacy, siostry i bracia!
Pozdrawiam serdecznie was tu obecnych, waszych bliskich i tych, którzy w Tygodniu modlitw o jedność chrześcijan uczestniczą w nabożeństwach i modlitwie wspólnotowej wiernych różnych wyznań. Dziękujmy Bogu za wszelkie gesty, które wiodą nas ku jedności. Cieszmy się tym, co nas jednoczy, bliskością Jezusa, Jego Ewangelią, duchem miłości, dziedzictwem wiary. Zachęcam was, byście byli krzewicielami i świadkami pojednania”.
Msze żałobne za papieża Franciszka odbywają się w Watykanie codziennie do niedzieli.
Odbędą się one 2 i 3 maja w Zwierkach k. Zabłudowa (Podlaskie).
Według władz w Kijowie Ukraina posiada około 5 proc. światowych "zasobów surowców krytycznych".
Abp Zieliński jest, licząc od biskupa Jordana, 98. biskupem najstarszej diecezji w Polsce.
Równolegle Kinszasa negocjuje z USA umowę "minerały za bezpieczeństwo".
To sygnał dla Rosji, że USA są zobowiązane na rzecz pokoju opartego o wolną i suwerenną Ukrainę.
Budowniczy kościoła w Nowej Hucie, nękany przez władze, urząd bezpieczeństwa, milicję.
Od początku wojny zginęło już ponad 52,4 tys. Palestyńczyków.