Haiti: Wstrząsy wtórne, trwa akcja ratunkowa

Dwa wstrząsy wtórne nastąpiły w czwartek na Haiti. Nie ma na razie doniesień o szkodach. W kraju wciąż trwa akcja ratunkowa po tragicznym trzęsieniu z 12 stycznia.

Według US Geological Syurvey, monitorującego sytuację sejsmiczną na całym świecie, jeden z czwartkowych wstrząsów miał siłę 4,9 i nastąpił o 11.45 (17.45 czasu polskiego).

Tymczasem rząd Haiti zaczął lokować osoby pozbawione dachu nad głową w specjalnych "miasteczkach" - oświadczył w czwartek minister spraw wewnętrznych Haiti Paul Antoine Bien-Aime.

Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM) szacuje, że w samej stolicy Haiti, Port-au-Prince, dach nad głową straciło "co najmniej 500 tys." osób, które koczują obecnie w 447 obozowiskach. Panują w nich bardzo trudne warunki - zaledwie w trzech poszkodowani mają dostęp do wody pitnej.

Władze zaczęły ich przenosić do "miasteczek", z których każde może pomieścić 10 tys. osób. "Rząd uruchomił darmowy transport. Trwa szeroko zakrojona operacja" - podkreślił Bien-Aime.

Dyrektor generalny FAO (Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa) Jacques Diouf zaapelował w czwartek o pilną pomoc dla rolników na Haiti, gdyż w marcu rozpoczyna się okres siewu, który potrwa do maja. "Priorytetem jest dostarczenie ziarna siewnego, nawozów, paszy dla bydła, szczepionek i narzędzi rolniczych" - zaznaczył.

Bank Światowy zapowiedział natomiast, że na pięć lat zawiesza spłatę zadłużenia Haiti, które wynosi 38 mln dol., i "szuka sposobu jego całkowitego umorzenia".

Szef Południowego Dowództwa wojsk amerykańskich generał Douglas Fraser podkreślił, że na lądowanie na Haiti oczekuje ponad 1400 samolotów z pomocą. Według niego lotnisko w Port-au-Prince, które zostało uszkodzone w trzęsieniu ziemi, może przyjmować 120-140 maszyn dziennie.

Jak zaznaczył, pomoc humanitarna dostarczana jest obecnie na cztery lotniska: w Port-au-Prince, w mieście Jacmel na południu Haiti oraz w San Isidoro i Barahomie w Dominikanie.

Zastępca szefa misji stabilizacyjnej ONZ na Haiti Edmond Mulet przyznał, że jego pracownicy są przeciążeni. W wywiadzie dla francuskiego dziennika "Le Monde" zaznaczył, że celem misji jest "wyżywienie miliona osób w ciągu dwóch tygodni, a dwóch milionów przed upływem miesiąca".

Tymczasem jest to bardzo trudne. "Lotnisko (w Port-au-Prince) jest bardzo małe i ma tylko jeden pas. Dwa główne porty miasta zostały zniszczone. Brakuje nam paliwa" - oświadczył.

Według niego, nigdy nie będzie znana dokładna liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia. "Wiele osób, które są pod gruzami, pozostanie tam na zawsze, bo runęły całe budynki i usunięcie gruzów wymagałoby ciężkiego sprzętu, którego nie mamy" - oznajmił.

Według najnowszych ustaleń podanych przez rzecznika ONZ Farhana Haqa w czwartek, w trzęsieniu zginęło 61 pracowników ONZ, a blisko 180 zostało uznanych za zaginionych. Jedną z ofiar śmiertelnych był szef misji ONZ w tym kraju Hedi Annabi, którego ciało przewieziono w czwartek do ojczystej Tunezji.

Od 12 stycznia na Haiti nastąpiło co najmniej 50 wstrząsów wtórnych o sile 4,5 lub większej.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
17°C Niedziela
wieczór
13°C Poniedziałek
noc
11°C Poniedziałek
rano
16°C Poniedziałek
dzień
wiecej »