Reklama

Katowice: Pielgrzymka głuchoniemych

„Jesteście najbardziej kochani przez Jezusa” - powiedział metropolita katowicki abp Damian Zimoń do głuchoniemych i słabosłyszących, którzy już po raz pięćdziesiąty przybyli z doroczną pielgrzymką do Katowic Panewnik, by wspólnie modlić się przy tamtejszej franciszkańskiej stajence.

Reklama

W czasie Mszy św. sprawowanej w języku migowym krajowy duszpasterz niesłyszących i niedosłyszących, ks. Jan Sołtysik mówił w kazaniu o tym, że ludzie często tych, którzy się od nich pod jakimś względem różnią, traktują jak gorszych i głupszych od siebie. Dotyczy to nie tylko takiej odmienności, jak problemy ze słuchem, ale również odmienności, za jaką jest w dzisiejszych czasach coraz częściej uważane bycie chrześcijaninem, chodzenie do kościoła, modlitwa.

Abp Damian Zimoń zwracając się do uczestników pielgrzymki przypomniał, że duszpasterstwo osób głuchoniemych rodziło w archidiecezji katowickiej, zwłaszcza dzięki wielkiej pracy zmarłego w roku 1999 ks. Konrada Lubosa. Metropolita katowicki prosił uczestników pielgrzymki, aby starali się być dobrymi dla innych. Przypomniał, że Jezus narodzony w Betlejem jest Synem Bożym, który dla naszego zbawienia umarł i zmartwychwstał.

W czasie Mszy św. niesłyszący aktywnie uczestniczyli w liturgii. Wspólnie odmawiali w języku migowym celebransowi. Na ekranie pojawiały się obrazy, nazwy części Mszy św. i teksty modlitw. Po Mszy św. obejrzeli przygotowany przez działający w panewnickiej parafii Teatr Kefas spektakl pantomimy zatytułowany "Nie będziesz miał bogów cudzych przede Mną".

Początki duszpasterstwa wśród niesłyszących wiążą się z rokiem 1905, kiedy to w Katowicach z inicjatywy i pod opieką Kościoła zostało utworzone jedno z pierwszych stowarzyszeń głuchoniemych – Katolickie Stowarzyszenie Głuchoniemych im. Św. Józefa, którego opiekunem duchowym był ks. Artur Spielvogel. Po wojnie w 1953 r. zaczęto organizować cykliczne szkolenia dla duszpasterzy i katechetów osób niesłyszących, obejmujące przede wszystkim umiejętność komunikowania się z niesłyszącymi. Organizatorami pierwszych kursów, zlokalizowanych w Domu Prowincjalnym Sióstr Służebniczek NMP w Katowicach Panewnikach, byli ks. Konrad Lubos zajmujący się duszpasterstwem niesłyszących od 1937 r. i ks. Jan Urbaczka. Miejsce to stało się na długie lata centrum kształcenia kapłanów i sióstr zakonnych w zakresie opieki duchowej nad niesłyszącymi. W lutym 1958 r. Episkopat Polski utworzył Ogólnopolski Sekretariat Duszpasterstwa Głuchoniemych, z siedzibą w Kurii Diecezjalnej w Katowicach, a dyrektorem Krajowej Centrali Duszpasterstwa Głuchoniemych został ks. Konrad Lubos. Również obecnie krajowy duszpasterz niesłyszących i niedosłyszących to kapłan archidiecezji katowickiej ks. Jan Sołtysik. Opiekunem duszpasterstwa niesłyszących z ramienia Episkopatu Polski jest abp Damian Zimoń. Na terenie archidiecezji katowickiej istnieje kilka ośrodków duszpasterstwa dla osób głuchoniemych i słabosłyszących.
 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
3°C Piątek
noc
2°C Piątek
rano
4°C Piątek
dzień
4°C Piątek
wieczór
wiecej »

Reklama