W poniedziałek 25 stycznia br. w Krakowie rozpocznie się kapituła prowincjalna polskich dominikanów. Uczestniczący w niej zakonnicy – delegaci reprezentujący blisko 450-osobową prowincję wybiorą nowego prowincjała oraz dyskutować będą o kierunkach rozwoju dominikańskiej prowincji w najbliższym czteroleciu.
Kapituła rozpocznie się w krakowskiej bazylice dominikanów Mszą świętą sprawowaną według formularza o Duchu Świętym. Uczestniczący w niej bracia będą modlić się w intencji dobrego wyboru przełożonego, a także prosić o Boże błogosławieństwo na cały czas trwania obrad. W obradach weźmie udział 46 delegatów reprezentujących wszystkich dominikanów z Polskiej Prowincji. W przeddzień rozpoczęcia kapituły odbędzie się procedura sprawdzenia dokumentów pozwalających danemu bratu uczestniczyć w jej obradach.
W czasie kapituły jej uczestnicy na drodze demokratycznego głosowania wybiorą nowego prowincjała, czyli najwyższego przełożonego Polskiej Prowincji Zakonu Kaznodziejskiego. Kadencja prowincjała trwa 4 lata, a prowincjał może ją sprawować jedynie dwa razy pod rząd. Na prowincjała można wybrać każdego z ojców, który ma już 35 lat i jest przynajmniej 10 lat w zakonie. Przez minione cztery lata prowincjałem dominikanów był o. Krzysztof Popławski OP.
Ponadto uczestnicy kapituły wybiorą również Radę Prowincji, która w okresie pomiędzy kapitułami będzie pomagała sprawować władzę nowo wybranemu prowincjałowi.
Kolejne dni kapituły poświęcone będą pracy w grupach tematycznych (komisjach), które rozpatrywać będą zgłoszone przez braci wnioski. Na zakończenie zgromadzenia zostaną opracowane Akta kapituły, zawierające opis aktualnego stanu Prowincji oraz zbiór zadań i postulatów dla Polskiej Prowincji Dominikanów na najbliższe 4 lata.
Obecna kapituła to Zwyczajna Kapituła Prowincjalna Wyborcza. Gromadzi się ona co 4 lata w celu wybrania najwyższego przełożonego prowincji. Kapituła prowincjalna jest najwyższą władzą w prowincji. Podejmuje decyzje, mające moc wiążącą dla wszystkich dominikanów.
Polska Prowincja Zakonu Kaznodziejskiego (ojców dominikanów) jest najliczniejszą na świecie jednostką Zakonu i liczy 447 braci. Dominikanie posiadają 18 klasztorów na terenie Polski oraz palcówki na Białorusi, w Niemczech i USA.
W Monrowii wylądowali uzbrojeni komandosi z Gwinei, żądając wydania zbiega.
Dziś mija 1000 dni od napaści Rosji na Ukrainę i rozpoczęcia tam pełnoskalowej wojny.
Są też bardziej uczciwe, komunikatywne i terminowe niż mężczyźni, ale...
Rodziny z Ukrainy mają dostęp do świadczeń rodzinnych np. 800 plus.