Polskie święto w Nowym Jorku

Tysiące amerykańskich Polaków przybyło w niedzielę na reprezentacyjną 5. Aleję na nowojorskim Manhattanie by wziąć udział w jubileuszowej 80. Paradzie Pułaskiego. Uczestnicy defilowali z polskimi i amerykańskimi flagami, kwiatami, transparentami i kolorowymi balonikami.

Pośród manifestującej Polonii (m.in. ze stanów Nowy Jork, New Jersey, Connecticut i Pensylwania) znaleźli się także wicemarszałek Senatu RP Adam Bielan, sekretarz stanu i zarazem senator Anna Maria Anders oraz prymas Polski Wojciech Polak.

Wicemarszałek Bielan wyraził zadowolenie, że tysiące Amerykanów polskiego pochodzenia znalazło się samym centrum Manhattanu, w prestiżowym miejscu, żeby zademonstrować swe przywiązanie do polskości i polskiej kultury.

"To bardzo istotne, bo łączą nas z USA bardzo ważne więzi gospodarcze i militarne. () Rola Polonii jest nie do przecenienia. Pomagała nam m.in. i w czasach stanu wojennego i kiedy walczyliśmy o rozszerzenie NATO, dzięki czemu Polska jest bezpieczna. Ale wciąż potrzebujemy silnej Polonii, która włączy się w życie społeczne i polityczne USA, aby relacje między naszymi krajami były jak najlepsze" - powiedział Bielan w rozmowie z PAP.

Pod wrażeniem niedzielnego wydarzenia była też senator Anders. Podkreśliła, że każdy Polak biorący udział w paradzie na Manhattanie jest dumny ze swego pochodzenia. "A ci którzy nie są Polakami, mogą być nawet zazdrośni, chcieliby być Polakami" - dodała.

Rok 2017 został ogłoszony przez UNESCO Rokiem Tadeusza Kościuszki dlatego też tegoroczne widowisko przebiegało pod hasłem "Generał Tadeusz Kościuszko - bohater obojga narodów". Uświetniła je Reprezentacyjna Orkiestra Wojska Polskiego.

Przed katedrą św. Patryka witał maszerujących prymas Polski, arcybiskup gnieźnieński Wojciech Polak, który wcześniej celebrował mszę św. w tej największej katolickiej świątyni Nowego Jorku.

Prymas wyraził życzenie, o czym wspominał także podczas uroczystości w katedrze, aby Polacy byli "ludźmi jednego serca, jednego ducha". Wyraził także pragnienie by Polacy potrafili się jednoczyć pamiętając, że potrzebuje tego i Polska i Polacy mieszkający poza jej granicami.

W przemarszu wzięła udział Gwardia Honorowa Nowojorskiej Policji i Straży Pożarnej, oraz kadeci Akademii Wojskowej w West Point. Konno przemierzył trasę parady jeździec w mundurze z epoki generała Kazimierza Pułaskiego.

5 Aleją przeszły także delegacje największych instytucji polonijnych, w tym Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej, Centrum Polsko-Słowiańskiego, Fundacji Kościuszkowskiej oraz Kongresu Polonii Amerykańskiej.

Licznie reprezentowana była młodzież z polskich szkół dokształcających.

Udział w paradzie wzięło także wiele zespołów muzycznych i tanecznych. Przykuwały uwagę najpiękniejsze Polki wybrane w konkursach Miss Polonia a także polscy harleyowcy.

Obecna była członkini Izby Reprezentantów Kongresu USA Carolyn Maloney reprezentująca m.in., zamieszkałą w znacznej mierze przez Polaków, nowojorską dzielnicę Greenpoint.

Polskie święto wzbogaciły towarzyszące występy okolicznościowe. W czwartek w Carnegie Hall śpiewał także dla uczestników parady kończący karierę słynny tenor Jose Carreras.

Po zakończeniu parady, w nowojorskim Central Parku po raz pierwszy rozbrzmiewały polskie piosenki. Koncert odbył się w ramach "Pulaski Day Music Festival".

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  30 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  14°C Środa
  rano
  20°C Środa
  dzień
  21°C Środa
  wieczór
  17°C Czwartek
  noc
  wiecej »