Czy modlitwa może być zła?

Przyznaję, męczy mnie to. Od chwili, gdy to dostrzegłem. Deprecjonowanie wartości wydarzenia, jakim był „Różaniec do granic”.

Różne rzeczy się tej inicjatywie zarzuca. Niektórych argumentów aż się nie chce przytaczać, bo wstyd coś takiego powtarzać. Wśród tych łagodniejszych – że to manipulacja, że to ksenofobiczne, antyimigranckie; że nie modlitwa się liczy, ale to,  czy człowiek żyje Ewangelią. No cóż...

Chyba po prostu nie rozumiem. Nie rozumiem na czym miałaby polegać tu manipulacja; kto i co miałby na tej akcji zyskać? Nie rozumiem, czemu modlitwa za ojczyznę ma być z automatu modlitwą przeciwko innym. Przecież nie taka była intencja tej inicjatywy i zdecydowana większość uczestników nie tak na to wydarzenie patrzyła. Ja na przykład widzę w nim raczej prośbę o pomoc przed zagrożeniami dla naszego kraju płynącymi zarówno z wewnątrz, jak i z zewnątrz. A wśród tych zagrożeń zewnętrznych niebezpieczeństwa zalania przez islam, w obliczu faktu, że uchodźcy mimo otwartych granic jakoś niespecjalnie się kwapią do przyjazdu do Polski, nie uważam za bardzo istotne. Innych, poważniejszych zagrożeń, niestety nie brakuje.  

Nie rozumiem też, dlaczego nagle w oczach krytyków tej inicjatywy modlitwa przestała być dobrym środkiem do nawrócenia. Dotąd sądziłem, że często taka jest właśnie kolejność – najpierw zbliżenie się do Boga, potem przemiana życia. Wymagać jej od człowieka, który się nie modli, to chyba pokładanie nadziei w moralizatorstwie. No i nie rozumiem, dlaczego niby uczestniczący w tej modlitwie mieliby być gorszymi od tych, którzy się w akcję nie włączyli. Przeprowadzono jakieś badania, że to byli więksi od innych grzesznicy? I czemu akurat uczestnicy tego wydarzenia mieliby być gorsi od innych katolików, a np. uczestnicy różnych wielkich obchodów czy pielgrzymek już nie? Przecież to często ci sami ludzie.

Zdaję sobie sprawę z tego, że istnieje coś takiego jak zła modlitwa. Jest nią zwłaszcza modlitwa w złej intencji. Albo modlitwa, która jest tylko fasadą, jest użyciem Boga przeciwko innym dla jakichś własnych interesów.  Nie chcę osądzać, ale mam wrażenie, że z tym drugim to się już spotkałem. Ale w „Różańcu do granic” niczego takiego nie dostrzegłem.

Wiem, jestem tylko głupim redaktorzyną i się nie znam. O niebo mądrzejsi ode mnie wiedzą lepiej i mają ku temu swoje (głęboko skrywane) racje. Pocieszam się pamięcią. Pamiętam, że kiedyś już pewni uznani mędrcy użyli podobnego argumentu: „a ten tłum, który nie zna Prawa, niech będzie przeklęty”. Też specjaliści od spraw wiary. Faryzeusze, którzy wbrew temu co mówili ludzie pod żadnym pozorem nie chcieli zobaczyć w Jezusie Mesjasza (J 7,49).

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • Ppp
  13.10.2017 16:33
  Myślę, że modlitwa, taka czy inna, nie jest problemem – każdy ma prawo robić to, co chce, kiedy nie przeszkadza to innym.
  Problemem z “Różańcem do granic” było to, że organizatorzy za głośno i za długo o tym wrzeszczeli w mediach, zamiast wcielić w życie wskazanie z Ewangelii sw. Mateusza:
  Strzeżcie się, żebyście uczynków pobożnych nie wykonywali przed ludźmi po to, aby was widzieli; inaczej nie będziecie mieli nagrody u Ojca waszego, który jest w niebie. (...)
  Ty zaś, gdy chcesz się modlić, wejdź do swej izdebki, zamknij drzwi i módl się do Ojca twego, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie.
  WNIOSEK:
  Mniej wrzasku i problem zniknie sam.
  Pozdrawiam.
 • gość
  15.10.2017 00:16
  Modlitwa jest taka jak ten kto się modli : mniej lub bardziej wzniosła, gorąca, szczera itd ; natomiast dobra lub zła może być intencja modlitwy. Zly jest atak na modlących się - wszystko jedno jak.
 • a
  15.10.2017 11:55
  modlitwa zla to bezmyslne odklepanie modlitwy np. Rozanca.Modlitwa dobra to przemyslenie kazdego slowa modlitwy i proba wdrozenia go w zycie.Jesli np. Polacy katolicy odmawiaja modlitwe Panska to dlaczego postepuja jak postepuja?Bo sie zle modla.Prawdopodobnie za duzo modlitw a za malo albo wcale wdrazania ich we WLASNE zycie.Odnosnie rozanca.MB mowi,zeby nie tylko odmawiac a i rozwazac przy tym tajemnice rozanca.Inaczej wszystko na nic bo nie bedzie mogla nam pomoc.Rozwazac na tyle na ile kazdy potrafi.Ale rozwazac odmawiajac.A teraz pytanie.Czy tak byl odmawiany "rozaniec do granic" czy tylko odklepany jako wierszyki na wezwanie?
 • Marek Aureliusz
  17.10.2017 11:32
  Jedna z aktorek kiedy doniesiono jej o tym ,że taka a nie inna gazeta źle o niej pisała miała powiedzieć :
  "Niech piszą dobrze lub źle ,ale niech nie przekręcają nazwiska "
  O co tutaj chodzi ? KTO podnosi ten tumult ? ano media ? gdyby ci ludzi po prostu się pomodlili rozeszli to w czym problem ?
  Wiara i polityka to element tożsamości k.k. w Polsce ,oto wściśnieni przez historię miedzy protestanckie w większości Niemcy [ pod wpływem Prus ] a prawosławną Rosję byliśmy w sytuacji kiedy walka o naród i religie była jednym pojęciem .

  W czym problem ano MASOWA reakcja społeczna NIE PASUJE do obrazka " inżynierów społecznych " którzy naj a wpływ na media , nie pasuje do zlaicyzowanej a obecnie islamizowanej Europy , a kto jest właścicielem tych mediów ? to tajemnica ?....zawsze można przeczytać stopkę redakcyjną ...

  A co do tego jak kto się modli ? a któż mi dal do tego prawo aby w to wnikać ? więcej kto dał praw komukolwiek aby w to wnikać ?
  Kiedyś znany z barwnego stylu życia człowiek przyklęknął w świątyni , pochylił głowę i milczał , na uwagę zdziwionego wpół parafianina ,ze oto nie powinien tutaj być odpowiedział
  "MILCZ SŁUGO ! WŁAŚNIE ROZMAWIAM Z TWOIM PANEM !"

  A co do społeczności modlitw , to jakiż to problem ? pisze o standardach europejskich ? muzułmanie robią to dowoli i jakoś nikt nie atakuje ,skąd ta wybiórczość , komu na tym zależy ? to jak , jesteśmy obywatelami drugiej kategorii ?
  Ja takie media ...och ! pardon to nie to forum .

  Moja prywatna uwaga : te ataki na różaniec u granic kojarzę z dziennikarzami których raczej nigdy nie posadzałbym o świątobliwość , skąd wiec ta troska o modlitwę , wiem ...nawrócili się !
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  17°C Wtorek
  rano
  19°C Wtorek
  dzień
  21°C Wtorek
  wieczór
  19°C Środa
  noc
  wiecej »